Հայրիկյան. Ադրբեջանին զենք վաճառելը բիզնես է, պոռնիկի աշխատանքն էլ է բիզնես
Հայկական դիվանագիտությունը ձախողել է: Այնպես է ստացվել, որ ՀՀ-ն աշխարհի միակ պետությունն է, որին հրապարակավ սպառնում են պատերազմով, և դա այնքան բնականոն է դարձել, որ լավագույն դեպքում բոլոր հանդիպումների ժամանակ ասում են, թե խաղաղ բանակցությունների կողմնակիցն են: Այնինչ պատերազմով սպառնալը միջազգային իրավունքի տեսակետից անթույլատրելի է: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը:
«Ասում են, թե Հայաստանը օկուպացրել է Ադրբեջանի տարածքների 20 տոկոսը, իսկ դրան ի պատասխան՝ մեր դիվանագիտությունն ասում է, թե մենք ազգերի ինքնորոշման կողմնակիցն ենք, ուզում ենք բանակցությունների միջոցով հաջողության հասնել մեր հարևանների հետ»,- ասաց Հայրիկյանը:
Խոսելով Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենքի վաճառքի մասին` Պ. Հայրիկյանը նկատեց, թե ասում են բիզնես է, երբ Ռուսաստանը Ադրբեջանին զենք է վաճառում. «Պոռնիկի աշխատանքը բիզնե՞ս է, թե՞ բիզնես չէ: Բիզնես է, չէ՞: Այսինքն՝ բիզնեսի տեսակ կա, որ համարվում է անբարո»:
Շարունակելով խոսքը` նա նշեց, որ նման ոլորտում, եթե դաշնակցի կողմից բիզնեսի ցանկությունն անառողջ է, անբարո և հանցավոր մոտեցում է. «Վաճառված  զենքը կարող է օգտագործվել պատերազմով սպառնացող երկրի կողմից հարևան երկրի նկատմամբ: Եթե դու բանակցային լուծման կողմնակից ես, ինչո՞ւ ես զենք վաճառում: Ռուսաստանն ուզում է հասկացնել, որ դուք մեր ստրուկն եք` մեր ստրուկն էլ պետք է մնաք»:

П.Айрикян: Продажа оружия Азербайджану российской стороной – аморальна
Армения – единственная страна, которой публично угрожают войной, что недопустимо с точки зрения международного права. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами лидер Объединения «Национальное единение» Паруйр Айрикян.
По словам Паруйра Айрикяна, армянская дипломатия провалилась. «Говорят, что Армения оккупировала 20% территории Азербайджана, а в ответ на это наша дипломатия заявляет, что выступает за самоопределение народов и хочет достичь успеха путем переговоров с нашими соседями», - сказал П.Айрикян.
Касаясь поставки нового вооружения российской стороной Азербайджану, Паруйр Айрикян заявил: «Говорят – это бизнес. А проституция – это бизнес?» По его словам, есть виды бизнеса, которые сами по себе аморальны.
Лидер ОНС отметил, что если союзник хочет вести такого рода бизнес, то подобный подход преступен и аморален. «Поданное оружие может быть использовано государством, угрожающим войной, против соседней страны. Если ты сторонник переговоров, почему продаешь оружие? Россия хотела дать понять, что вы – наши рабы и останетесь ими», - заявил Паруйр Айрикян.