Մոլդովայի ՍԴ անդամ. Երեկ ԱԺ-ում ծայրահեղ տհաճ միջադեպ է տեղի ունեցել
Երեկ Ազգային ժողովում ծայրահեղ տհաճ միջադեպ է պատահել: Դա այն տեղը չէր, և այնտեղ իսկապես եղել են ոչ այն մարդիկ, ովքեր լիազորություններ ունեին նման հայտարարություններ անել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Մոլդովայի ՍԴ անդամ, պրոֆեսոր, նախկին պատգամավոր Վիկտոր Պոպան:
«Ես չգիտեմ` ով է նրան այդպիսի լիազորություններ տվել, ինչպես, ինչ սկզբունքով, ամենայն հավանականությամբ դա նրա անձնական կարծիքն էր: Մենք ցավում ենք այդ միջադեպի համար, և մեր ղեկավարությունը խոստանում է, որ կպարզաբանվի, թե որտեղից այդպիսի լիազորություններ նրան, որտեղից նման նյութ»,- ասաց ՍԴ անդամը:
Պոպան ավելացրեց, որ իրենց երկիր վերադառնալուց հետո կլինեն քննարկումներ ու այնտեղ կփորձեն պարզել օմբուդսմենի պահվածքի պատճառը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Ազգային ժողովում «Իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչները և իշխանությունների հայեցողության սահմանները Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներում» թեմայով համաեվրոպական խորհրդաժողովի ժամանակ «Մարդու իրավունքների պահպանումը և պաշտպանությունը սառեցված հակամարտությունների տարածքում» խորագրով իր զեկույցում Մոլդովայի մարդու իրավունքների պաշտպան Աուրելյա Գրիգորիուն Հայաստանը անվանել է «ագրեսոր երկիր»:
Ավելի ուշ Գրիգորիուի ֆեյսբուքյան էջի գրառումներից պարզ է դարձել, որ վերջինս շատ է սիրում Ադրբեջանն ու վերջերս է եղել այդ երկրում:

Член КС Молдовы: Заявление омбудсмена Григориу – ее личное мнение
В Национальном Собрании Армении накануне произошел крайне неприятный инцидент. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами член Конституционного суда Молдовы, профессор, бывший депутат парламента Виктор Попан.
«Вчерашнее заявление в армянском парламенте омбудсмена Молдовы о том, что Армения является „страной-агрессором”, было очень неприятным инцидентом и поставило нашу страну в неудобное положение», - сказал он.
Виктор Попан, подчеркнул, что озвученное накануне заявление – личное мнение омбудсмена, и не может являться мнением парламента или какой-либо другой структуры Молдовы.
«Я не знаю, кто и по какому принципу наделил ее такими полномочиями, по всей видимости, это ее личное мнение. Я вчера говорил с руководителем парламента Молдовы Марианом Лупу, и он очень сожалеет о случившемся, это станет поводом для проведения расследования и выяснения обстоятельств», - отметил он.
Виктор Попан заявил, что после возвращения в Молдову будут организованы обсуждения, чтобы выяснить причину подобного поведения омбудсмена.
Напомним, накануне, 4 июля, в ходе своего выступления в рамках проходящей в Ереване Всеевропейской конференции «Европейские стандарты приоритета права и границы усмотрения властей в странах-членах СЕ» парламентский адвокат Молдовы (омбудсмен) Аурелия Григориу, представляя проазербайджанский доклад «Соблюдение прав человека в зонах замороженных конфликтов», назвала Армению «страной-агрессором».