Ա. Իսկանդարյան. Հայաստանի համար Ռուսաստանն անփոխարինելի է
Անվտանգության երաշխիքների առումով Հայաստանի համար Ռուսաստանն անփոխարինելի է, նրանից բացի մեր երկրի համար սպառազինության մեկ այլ նման աղբյուր չկա: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Եթե Հայաստանն անհետանա քարտեզից, Ռուսաստանը, Ա. Իսկանդարյանի խոսքով, չի լուծարվի, սակայն ստիպված կլինի թողնել հարավային թևը, որտեղ Հայաստանին չի կարողանա փոխարինել Ադրբեջանով կամ Վրաստանով:
Անդրադառնալով Մաքսային միությանն ու Ասոցացման համաձայնագրին` քաղաքագետը նկատեց, որ Հայաստանում բավարար ադեկվատությամբ չեն գնահատում նշյալ բանակցությունների շուրջ տիրող իրավիճակը:
«Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները վատ ընթացք չունեն, և հնարավոր է` Արևելյան համագործակցության գագաթաժողովում փաստաթուղթը կնախաստորագրվի, սակայն դա դեռ բոլորվին գործընթացի վերջը չէ»,- ասաց նա և ավելացրեց, որ հնարավոր է տարիներ պահանջվի` նախաստորագրման փաստաթղթում նշված կետերի իրականացման համար:
Ինչ վերաբերում է Մաքսային միությանը, ապա Ա. Իսկանդարյանը նկատեց, որ Հայաստանին ոչ ոք չի առաջարկում անդամակցել այդ կազմակերպությանը:

Iskandarian: Russia is indispensable to Armenia
“Russia is indispensable to Armenia from the viewpoint of guaranteeing its security. Apart from Russia, there is no such source of arms for Armenia, “the Director of Caucasus Institute, political scientist Alexander Iskandarian told journalists today.
In his words, if Armenia disappeared from the map, Russia would have to abandon the southern part because of not being able to replace Armenia with Azerbaijan and Georgia.
According to Iskandarian, an inadequate approach towards the negotiations on the Customs Union and the Association Agreement is shown in Armenia.
“The negotiations on the Association Agreement are underway, and the agreement will probably be initialed at the Eastern Partnership’s summit, but it would not be the end of the process. It will take years to implement the provisions stipulated there,” the political scientist noted.