Ա. Իսկանդարյան. Հայաստանի համար Ռուսաստանն անփոխարինելի է
Անվտանգության երաշխիքների առումով Հայաստանի համար Ռուսաստանն անփոխարինելի է, նրանից բացի մեր երկրի համար սպառազինության մեկ այլ նման աղբյուր չկա: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Եթե Հայաստանն անհետանա քարտեզից, Ռուսաստանը, Ա. Իսկանդարյանի խոսքով, չի լուծարվի, սակայն ստիպված կլինի թողնել հարավային թևը, որտեղ Հայաստանին չի կարողանա փոխարինել Ադրբեջանով կամ Վրաստանով:
Անդրադառնալով Մաքսային միությանն ու Ասոցացման համաձայնագրին` քաղաքագետը նկատեց, որ Հայաստանում բավարար ադեկվատությամբ չեն գնահատում նշյալ բանակցությունների շուրջ տիրող իրավիճակը:
«Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները վատ ընթացք չունեն, և հնարավոր է` Արևելյան համագործակցության գագաթաժողովում փաստաթուղթը կնախաստորագրվի, սակայն դա դեռ բոլորվին գործընթացի վերջը չէ»,- ասաց նա և ավելացրեց, որ հնարավոր է տարիներ պահանջվի` նախաստորագրման փաստաթղթում նշված կետերի իրականացման համար:
Ինչ վերաբերում է Մաքսային միությանը, ապա Ա. Իսկանդարյանը նկատեց, որ Հայաստանին ոչ ոք չի առաջարկում անդամակցել այդ կազմակերպությանը:

Александр Искандарян: Россия для Армении незаменима
«С точки зрения гарантий безопасности Россия для Армении незаменима. Кроме нее для нашей страны нет другого подобного источника вооружения», - заявил журналистам директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
По его словам, если Армения исчезнет с карты, России придется оставить южную часть, где она не сможет заменить Армению Азербайджаном или Грузией.
А.Искандарян отметил, что в Армении проявляют неадекватный подход к переговорам вокруг Таможенного союза и Ассоциативного соглашения.
«Переговоры по Ассоциативному соглашению продолжаются, и, возможно, на саммите Восточного партнерства соглашение будет парафировано, однако это не конец процесса. При этом, возможно, что для реализации закрепленных там пунктов потребуются годы», - сказал политолог.