Մոտեցել ենք ՀՀ-ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրմանը. ԱԱԽ քարտուղար
Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու շուրջ ընթացող բանակցությունները հաջողությամբ են ընթանում, դրական զարգացումներ են արձանագրվել անվտանգության, արդարադատության, ազատության ոլորտներում: ԵՄ խորհրդատվական խորհրդի 13-րդ նիստում ասաց նիստը համանախագահող ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Նիստի ընթացքում ԵՄ խորհրդատվական խումբը ներկայացրեց իր կիսամյակային հաշվետվությունը (2013. հունվար-հունիս), ինչպես նաև հաջորդ կիսամյակի կարիքների գնահատման փաստաթղթերը և աշխատանքային ծրագիրը: Խորհուրդը քննարկեց Խորհրդատավական խմբի հունվարից հունիս իրականացրած աշխատանքները և նշվեց բարեփոխումներ առաջընթացի մասին: Խորհուրդը նաև ընդհանուր առմամբ դրական գնահատեց այս տարվա ընթացքում մինչ այժմ իրականացված աշխատանքները:
«Եվրոպական Միության ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի՝ Հայաստան կատարած վերջին այցի ժամանակ նաև արձանագրեցինք, որ էական առաջընթաց կա, և արձանագրում ենք, որ մոտեցել ենք այս տարվա նոյեմբերի 28-29-ին Վիլնյուսում ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրմանը»,- ասաց Ա. Բաղդասարյանը:

Negotiations on the creation of a deep and comprehensive free trade area are proceeding successfully, with progress made in the areas of security, justice, and freedom, Secretary of Armenia’s National Security Council Arthur Baghdasarian said at the 13th sitting of the European Union Advisory Group.
The EU Advisory Group presented its report for the first half of 2012 (January-June). On the whole, the work done this year was assessed positively.
“At the recent visit of European Commissioner for Enlargement and European Neighborhood Policy Stefan Fule to Armenia it was stated that notable progress has been made and we have approached the initialing of the Association Agreement in Vilnius on November 28-29,” Arthur Baghdasarian said.