Վիլնյուսյան գագաթաժողովից հետո ԼՂ գործընթացում էական փոփոխություն չի լինի
«Հայաստանի համագործակցությունը` արտաքին աշխարհի հետ, բավականին բարդ է՝ կոմունիկացիաների փակ լինելու պատճառով: Աբխազական երկաթգիծը չի աշխատում, Վերին Լարսի աշխատանքը խնդրահարույց է»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով հայ-թուրքական սահմանի բացման հնարավորությանը՝ Վիլնյուսյան գագաթաժողովից հետո, ասաց «Կովկասի» ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նա նշեց, որ այսօր հայ-թուրքական սահմանի փակ լինելը խնդիրներ է առաջացնում հայկական տնտեսության համար:
«Կարծում եմ, Եվրոպան ճնշումներ չի գործադրի Թուրքիայի վրա՝ հայ-թուրքական սահմանը բացելու համար: Եվրոպան ուղղակի ի վիճակի չէ դրան, այդպիսի հնարավորություն ունի միայն ԱՄՆ-ը»,- ասաց Իսկանդարյանը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան բանակցային գործընթացի ներկա փուլին՝ Իսկանդարյանը նշեց, որ այս հարցում ստատուս-քվոն կպահպանվի և ոչ մի էական փոփոխություն չի լինելու:

‘There will be no changes in Karabakh process after Vilnius summit’
“Armenia’s cooperation with the outside world is quite difficult because of closed communications. The Abkhazian railway does not operate, while the work of the Upper Lars checkpoint causes problems,” Director of Caucasus Institute, political scientist Alexander Iskandarian told reporters today, when discussing the possibility of the Armenian-Turkish border’s opening following the Vilnius summit.
In his words, the Armenian economy is facing problems because of the fact that the Armenian-Turkish border is closed.
“I think Europe will not pressurize Turkey into opening the Armenian-Turkish border. Europe is unable to do it, only the U.S. has such an opportunity,” Iskandarian said.
Speaking about the current stage of the Karabakh negotiating process, Iskandarian expressed an opinion that the status quo will be maintained and no significant changes will occur.