«Սպառողը երբեք չի կարող վստահ լինել, որ ժամկետանց ապրանք չի գնում»
Հայաստանում սննդի անվտանգության ոլորտում կոալիցիա կգործի: Միավորվել են «Սպառողների միությունը», «Հայաստանի սպառողների ազգային ասոցիացիան» և «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» հասարակական կազմակերպությունները: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Սպառողների միության» նախագահ Արմեն Պողոսյանը:
Քաղաքացին պետք է իրազեկ լինի, պաշտպանի իր շահը, ասում են կոալիցիայի անդամները: Նրանք մտադիր են ակտիվ գործունեություն ծավալել նաև մարզերում: Կոալիցիան ստուգումներ կանցկացնի, կփորձի բացահայտել խնդիրները, և համապատասխան լուծումներ գտնել:
Ոլորտում վիճակը տագնապալի չէ, բայց խնդիրները շատ են. վաճառքի պայմաններ, թերի մակնշումներ, անընթեռնելի պահպանման ժամկետ և այլն:

‘Consumer can never be sure that he does not buy expired goods’
A coalition will operate in Armenia: a number of NGOs aiming to ensure food safety, namely Union of Consumers, National Association of Armenia’s Consumers, and Well-Informed and Protected Consumer NGOs have united. Chairman of Union of Consumers Armen Poghosian made that announcement at a meeting with reporters today.
According to the coalition members, consumers should be well-informed and able to protect their interests. The coalition is going to work in provinces as well. Its members will conduct checks, trying to identify problems and find their solutions.
The situation in the sphere is not alarming, but numerous problems exist such as unsatisfactory sales conditions, incomplete labels, illegible expiration dates, etc.
In the words of the press conference speakers, the consumer can never be sure that he/she does not buy expired goods.