Հայատանյան հյուրանոցները 50 տոկոսով էժան են վրացական հյուրանոցներից
Ծաղկաձորում հանգստացողների թիվն աճել է: Վերջին 5 տարում Ծաղկաձորում յուրաքանչյուր տարի 2 հյուրանոց է շահագործման հանձնվում: Aysor.am-ին ասաց Ծաղկաձորի գրողների ստեղծագործական տան տնօրեն Մովսես Մանուկյանը:
Զբոսաշրջային գների համեմատությունները հատկապես Հայաստանի և Վրաստանի վերաբերյալ, ըստ նրա, տեղին չեն, քանի որ ծաղկաձորյան նույն պայմաններով վրացական հյուրանոցները 30 տոկոսով ավելի թանկ են:
Մ. Մանուկյանը հիշեցրեց, որ ծաղկաձորյան հյուրանոցների առաջարկած գնի մեջ ներառված է նաև 20 տոկոս ԱԱՀ-ն. «Մեր հյուրանոցները 50 տոոկսով ավելի էժան են, քան վրացական համապատասխան հյուրանոցները»:
Նա դրական է համարում այն, որ հայերը մատչելի գներով Սև ծովի ափին հանգստանալու հնարավորություն ունեն:
Մովսես Մանուկյանը նաև շեշտեց, որ վերջին երկու տարիներին սոցփաթեթների շրջանակներում ևս ներգնա տուրիզմը զարգացել է. «Այսօր շատ դժվար է Ծաղկաձորում ազատ տեղեր գտնել, դա պետք է անել նախօրոք»:

Movses Manukian: Hotel prices in Armenia 50% lower than in Georgia
Two hotels have been put into operation in the Armenian resort city of Tsakhkadzor annually in the past five years, Director of the House of Writers in Tsakhkadzor Movses Manukian told the correspondent of Aysor.am.
In his words, a comparison of tourism and service prices in Armenia and Georgia is inappropriate because the prices of Georgian hotels offering the same services as Tsakhkadzor hotels are higher by 30%.
Manukian added that the prices of Tsakhkadzor hotel complexes include a 20% VAT as well. “So our hotels are cheaper by 50% than similar ones in Georgia,” he noted.
Movses Manukian expressed a positive opinion about the fact that Armenia’s residents have the opportunity to spend their holidays on Black Sea beaches at affordable prices.