Կ. Դանիելյան. Եթե ՀՀ ԱԳՆ-ն միանար, արձագանքը այլ կլիներ
20-ից ավելի հայկական հասարակական կազմակերպություններ արդեն երրորդ նամակով դիմել են ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին` ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի` Բրատիսլավայից Ստամբուլ տեղափոխելու վերաբերյալ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց «Հանուն կայուն մարդկային զարգացման» ՀԿ նախագահ Կարինե Դանիելյանը:
Նրա խոսքով` թուրքական իշխանությունները միլիարդներ են ծախսել այդ տեղափոխման իրականցման համար, և թեև գրասենյակի անվանումը փոխվելու է տեխնիկական աջակցության կենտրոնի, սակայն գործառույթները նույնն են մնալու:
«Թուրքիան պատահական չէ այդքան մեծ գումարներ ծախսում: Նա ձգտում է դառնալ համաշխարհային քաղաքական կենտրոն և սրա շնորհիվ նրա ազդեցությունը համաշխարհային քաղաքականության վրա կաճի»,-ասաց նա:
Կ. Դանիելյանի հավաստմամբ` կենտրոնի բացումը նախատեսված է արդեն հունվարին, և թեև մեր իշխանությունները բանավոր դիմել են այս թեմայի առնչությամբ` հայտնելով, որ իրենք չեն աշխատի Ստամբուլի հետ, սակայն այդ խնդիրը մեր երկրում պետական ուշադրության կարիք է զգում:
«Եթե մեր նամակին միանար ՀՀ արտգործնախարարությունը, վստահ ենք, որ արձագանքը այլ կլիներ, դիվանագիտական օղակների կողմից խնդիրը կքննարկվեր»,-ասաց նա

'If Foreign Ministry joined our letter, response would be different'
More than 20 Armenian NGOs have sent the third letter to the UN Secretary-General over the transfer of the European Regional Center of the UNDP from Bratislava to Istanbul, Chairwoman of ‘For Sustainable Hunan Development’ NGO Karine Danielian said at a meeting with reporters today.
In her words, the Turkish authorities spent billions on the transfer and although the center will be renamed technical assistance center, it functions will be the same.
“It is no accident that Turkey is spending such large sums. It seeks to become a global political center and increase its influence on world politics in this way,” she noted.
Karine Danielian said that it is planned to open the center in January, and even though the Armenian authorities made a verbal statement in this connection, saying that they will not work with Istanbul, the state should pay more attention to the problem.
“If Armenian Foreign Ministry had joined our letter, we are convinced that the response would have been different, with the problem being discussed by diplomatic circles,” she said.