Կ. Դանիելյան. Եթե ՀՀ ԱԳՆ-ն միանար, արձագանքը այլ կլիներ
20-ից ավելի հայկական հասարակական կազմակերպություններ արդեն երրորդ նամակով դիմել են ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին` ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի` Բրատիսլավայից Ստամբուլ տեղափոխելու վերաբերյալ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց «Հանուն կայուն մարդկային զարգացման» ՀԿ նախագահ Կարինե Դանիելյանը:
Նրա խոսքով` թուրքական իշխանությունները միլիարդներ են ծախսել այդ տեղափոխման իրականցման համար, և թեև գրասենյակի անվանումը փոխվելու է տեխնիկական աջակցության կենտրոնի, սակայն գործառույթները նույնն են մնալու:
«Թուրքիան պատահական չէ այդքան մեծ գումարներ ծախսում: Նա ձգտում է դառնալ համաշխարհային քաղաքական կենտրոն և սրա շնորհիվ նրա ազդեցությունը համաշխարհային քաղաքականության վրա կաճի»,-ասաց նա:
Կ. Դանիելյանի հավաստմամբ` կենտրոնի բացումը նախատեսված է արդեն հունվարին, և թեև մեր իշխանությունները բանավոր դիմել են այս թեմայի առնչությամբ` հայտնելով, որ իրենք չեն աշխատի Ստամբուլի հետ, սակայն այդ խնդիրը մեր երկրում պետական ուշադրության կարիք է զգում:
«Եթե մեր նամակին միանար ՀՀ արտգործնախարարությունը, վստահ ենք, որ արձագանքը այլ կլիներ, դիվանագիտական օղակների կողմից խնդիրը կքննարկվեր»,-ասաց նա

НПО Армении вновь обратились к Пан Ги Муну в связи с переносом офиса ПРООН
Более двадцати армянских общественных организаций вновь обратились письмом к генеральному секретарю ООН Пан Ги Муну в связи с переносом из Братиславы в Стамбул офиса Европейского регионального бюро Программы развития ООН. Об этом завила сегодня в ходе встречи с журналистами председатель ассоциации «Во имя стабильного человеческого развития» Карине Даниелян.
По ее словам, турецкие власти потратили миллиард на перенос этой структуры в Турцию. Как отметила Карине Даниелян, хотя и говорят, что европейскую структуру не переносят, просто закрывают офис в Братиславе и открывают в Стамбуле центр технической поддержки, однако функции остаются тем же.
«Турция не случайно тратит такие крупные суммы. Она стремится стать центром мировой политики и за счет этого ее влияние на мировую политику возрастет», - отметила К.Даниелян.
К.Даниелян сообщила, что открытие центра предусмотрено в январе и, несмотря на то, что армянские власти в устной форме выразили недовольство, отметив, что не будут работать со Стамбулом, тем не менее, необходимо на государственном уровне предпринять меры.
«Если бы министерство иностранных дел присоединилось к нашему письму, мы уверенны, что реакции была бы другой, вопрос обсуждался бы в дипломатических кругах», - сказала она.