Ահարոն Ադիբեկյան. 150 դրամ եմ վճարում՝ վարորդը մեղավոր չէ
Ես 150 դրամ եմ վճարում, վարորդը մեղավոր չէ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլագիական կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանն ու ավելացրեց՝ գները գնալով պետք է բարձրանան՝ մենք շարժվում ենք միջազգային ստանդարտներով:
«Միաժամանակ պետք է ասեմ, որ պետք է բարձրանան նաև աշխատավարձերը: Ես դեմ չեմ երթուղայինին անգամ 300 դրամ վճարել, բայց միայն այն պարագայում, եթե գումար ունենամ՝ 300 դրամ տրանսպորտին տալու համար: Պարզ է, որ քսանհինգ օր աշխատողը չի կարող 150 դրամ տալ, մանավանդ եթե տանն ուսանող երեխա ունի»,- ասաց Ահարոն Ադիբեկյանը:
Ինչ վերաբերում է տրանսպորտի թանկացման դեմ սկսված նախաձեռնություններին, Ահարոն Ադիբեկյանը նշեց, որ չի ցանկանում պատժել վարորդներին. «Պատկերացնո՞ւմ եք մեր վիճակը, եթե վարորդները գործադուլ անեն»,- ասաց սոցիոլոգն ու ավելացրեց, որ ամեն դեպքում՝ հայերը հարմարվող ազգ են. «Ես աշխատել եմ շուրջ 65 հազար հայերի հետ և լավ գիտեմ՝ հայ ազգը ունակ չէ հեղափոխության: Մենք կամ գլուխները կախ հարմարվում ենք, կամ ցրվում ու գնում»:

Adibekian: I pay 150 drams – driver is not to blame
I pay 150 AMD – the driver is not to blame, the head of Sociometer independent sociological center Aharon Adibekian said at a meeting with reporters today, adding that prices should gradually rise as we move forward in line with international standards.
“At the same time I should say that wages should increase as well. I don’t mind paying a minibus fare of 300 AMD but only in the event that I have 300 AMD to pay for transport. It is clear that a person who works 25 days a month cannot pay 150 drams, especially in case of having a child who is a student,” Adibekian noted.
As regards the current initiatives against the increased bus fare, Aharon Adibekian stated he doesn’t want to punish drivers. “Imagine the situation if drivers go on strike,” the sociologist said, noting that in any event, the Armenians are adaptable. “I have worked with 65,000 Armenians and I know well that the Armenian nation is not capable of carrying out a revolution. We either lower our heads and adapt to the situation or leave the country and are scattered “.