Սաֆարյանը՝ ուղեվարձի մասին.Եթե հասարակական ճնշում լինի, գուցե արդյունք լինի
Քաղաքապետարանի արդարացումներն ուղեվարձի բարձրացման վերաբերյալ տրամաբանության սահմաններից դուրս են: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման դիըտարկում արեց «Բարև Երևան» խմբակցության անդամ Ստեփան Սաֆարյանը՝ տեղեկացնելով, որ այդ հիմնավորումները վիճարկելու նպատակով իրենց դաշինքը պատրաստվում է դատարան դիմել:
Ս. Սաֆարյանը հույս հայտնեց, որ արդեն վաղը հնարավոր կլինի ավագանու արտահերթ նիստ հրավիրել` քննարկելու տրանսպորտի սակագնի բարձրացման հարցը:
Ինչ վերաբերում է քաղաքի տարբեր հատվածներում քաղաքացիական ակցիաներին, ապա Ս. Սաֆարյանը կարծում է, որ եթե հասարակական ճնշում լինի, և հարցի հնչեղությունը լրատվամիջոցների կողմից պահպանվի, ապա հնարավոր է, դրական լուծում ստանա հարցը:
«Անպատկերացնելի է, թե ինչպես է այսպիսի իրավիճակում քաղաքապետը թաքնվում քաղաքապետարանի պատերի հետևում և չի հանդիպում քաղաքացիներին` խուսափելով պատասխանատվությունից: Այնպիսի տպավորություն է, որ Երևանը քաղաքապետ չունի: Կարծում եմ, որ նրան սակագնի բարձրացման մղել են կա՛մ իր կուսակցական ղեկավարը, կա՛մ գծատերերը»,- ասաց նա:
Ասուլիսին մասնակից խմբակցության մեկ այլ անդամ Դավիթ Սանասարյանն էլ իր հերթին ասաց, ուղեվարձի բարձրացման հարցը պետք է նախևառաջ քննարկվեր հասարակ քաղաքացու հետ:

С.Сафарян: В случае общественного давления можно достичь результата
Оправдания мэрии Еревана в связи с повышением платы за проезд в общественном транспорте – вне пределов логики. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами член союза партий «Здравствуй, Ереван» Степан Сафарян.
Он сообщил, что союз партий «Здравствуй, Ереван» собирается обратиться в суд для опротестования представленных обоснований. С.Сафарян выразил надежду, что уже завтра можно будет созвать чрезвычайное заседание Совета старейшин Еревана, чтобы обсудить вопрос повышения тарифа на транспорт.
Что касается гражданских акций в различных частях города, то С.Сафарян считает, что в случае общественного давления и активного освещения этого вопроса в СМИ, возможно позитивное решение вопроса.
«Невероятно, как в такой ситуации мэру удается скрываться за стенами мэрии и не встречаться с гражданами, избегая ответственности. Создается впечатление, будто в Ереване нет мэра. Думаю, что его подтолкнули к повышению цен на проезд в транспорте или руководство его партии, или собственники маршрутных линий», - сказал С.Сафарян.
Другой участник встречи, члены оппозиционного союза партий «Здравствуй, Ереван» Давид Санасарян отметил, что вопрос повышения цен на проезд в общественном транспорте должен был обсуждаться в первую очередь с гражданами столицы.
Напомним, с 20 июля в Ереване цена на проезд в маршрутках и автобусах составляет 150 драмов, вместо прежних 100 драмов. На 50 драмов повысилась и цена на проезд в троллейбусах, составив 100 драмов. Подорожание проезда в общественном транспорте вызвало недовольство среди населения столицы.