Տրանսպորտի նախարարը հանդիպել է Ֆրանսիայի դեսպանի հետ
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանըն այսօր հանդիպեց Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոյի հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Նախարարը կարևորեց Հայաստանի Հանրապետության հետ Ֆրանսիայի կապերը հեռահաղորդակցության և ճանապարհաշինության բնագավառներում, վստահություն հայտնեց, որ բոլոր հիմքերը կան դրանց հետագա ամրապնդման և զարգացման համար։
Գագիկ Բեգլարյանը դեսպանին ներկայացրեց «Հյուսիս-հարավ» ծրագրի խոշոր ռազմավարական նշանակությունը Հայաստանի համար, ինչպես նաև վերջին շրջանում ծրագրում առաջացած այն խնդիրները, որոնք կապված էին տեխնիկական և ճարտարագիտական վերահսկողություն իրականացնող ֆրանսիական «Սաֆեժ» ընկերության հետ:
«Իրավիճակն այնպիսին էր, որ մենք ցանկանում էինք նույնիսկ պայմանագիրը խզել «Սաֆեժ»-ի հետ, սակայն մեկ ամսվա ընթացքում նրանք կարողացան վերացնել առաջացած բոլոր թերությունները: Այսօրվա աշխատանքների ընթացքից ես գոհ եմ»,- նշեց նախարարը:
Անրի Ռենոն ասաց, որ ինքը նույնպես տեղյակ է եղել «Սաֆեժ»-ի հետ կապված խնդիրներին, ուրախ է, որ դրանք արդեն վերացվել են:
Դեսպանը կարևորեց նաև երկու երկրների համագործակցությունը հեռահաղորդակցության ոլորտում՝ նշելով, որ Հայաստանում երրորդ բջջային օպերատոր «Օրանժ» ընկերությունը կատարել է մի շարք բարելավումներ, իրականացրել բազմաթիվ ծրագրեր:
Հանդիպմանը նախարար Գագիկ Բեգլարյանը համոզմունք հայտնեց, որ տնտեսական համագործակցության տարբեր բնագավառներում ֆրանսիական ընկերությունները Հայաստանում սպասված են և մեծ հեռանկարներ ունեն գործունեության ծավալման և փորձի փոխանակման առումով։

Transport minister meets with French ambassador
Armenian Minister of Transport and Communication Gagik Beglarian met today with French Ambassador to Armenia Henri Reynaud, the ministry’s press service said.
The minister attached importance to Armenian-French relations in telecommunications and road construction sectors, expressing confidence that there are all the opportunities for their further development.
He spoke about North-South project’s strategic importance for Armenia, as well as about the recently arisen problems in the program – the problems were related to Safege Company, France, exercising technical and engineering supervision.
“We even wanted to terminate the agreement with Safege, but they managed to eliminate all the shortcomings within a month. We are now happy with the process of work,” Beglarian noted.
Henri Reynaud said he was informed about the problems with Safege, adding he is glad the problems have been solved.
He stressed the importance to cooperation of the two countries in telecommunications, noting that Orange - the third mobile operator have made a number of improvements and implemented many programs in Armenia.