Հայաստանում է բելառուսական տրակտորների առաջին խմբաքանակը
Ի կատարումն Հայաստանի և Բելառուսի նախագահների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության, 2013 թ. մայիսի 31-ին Բելառուս կատարած այցի շրջանակում Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և Բելառուսի վարչապետ Միխայիլ Մյասնիկովիչի միջև պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ բելառուսական կողմն ինքնարժեքով Հայաստանին է տրամադրելու շուրջ 300 տրակտոր:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր այցելել է Կոտայքի մարզի Նուռնուս համայնք` Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի կողմից (ՓՄՁ ԶԱԿ) Հայաստան ներմուծվող «Բելառուս» մակնիշի տրակտորների առաջին խմբաքանակին ծանոթանալու նպատակով:  Այս մասին տեղեկանում ենք Կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Կառավարության ղեկավարը գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանի ուղեկցությամբ շրջել է տրակտորների պահեստով: Տիգրան Սարգսյանը հետաքրքրվել է նոր ձեռք բերված տրակտորների տեխնիկական հնարավորություններով և անձամբ փորձարկել դրանցից մեկը:
Այնուհետև վարչապետի ներկայությամբ ստորագրվել է տրակտորի ձեռքբերման առաջին պայմանագիրը` ՓՄՁ ԶԱԿ-ի տնօրեն Վարազդատ Կարապետյանի և Շիրակի մարզի Ազատան համայնքի բնակիչ Խոսրով Բաղդասարյանի միջև: Առաջին գնորդը նախապատվությունը տվել է վարչապետի վարած տրակտորին և շնորհակալություն հայտնել մատչելի պայմաններով գյուղտեխնիկայի տրամադրման համար:
2013 թ. արտադրության МТЗ-82.1 մակնիշի ժամանակակից տրակտորներն առանց միջնորդի գնվել են գործարանից և մեխանիզատորներին ու ֆերմերներին են առաջարկվում շուկայականից մոտ 30 տոկոսից ցածր գնով` կանխիկ (6.700.000 դրամ) և լիզինգային տարբերակով: Լիզինգն իրականացնում է ՓՄՁ ներդրումներ ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունը հետևյալ պայմաններով` 20 տոկոս կանխավճար, տարեկան 9 տոկոս տոկոսադրույք, ներառյալ ռիսկի ապահովագրումը, ժամկետը` 6 տարի տրակտորների համար և 3 տարի` հարակից սարքավորումների համար:

First shipment of Belarusian tractors arrives in Armenia
In the performance of an agreement between the presidents of Armenia and Belarus, an arranagment was reached between Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan and his Belarusian counterpart Mikhail Myasnikovich during Tigran Sargsyan’s visit to Belarus on May 31, 2013 that Belarus will supply 300 tractors at cost price to Armenia.
Prime Minister Tigran Sargsyan, accompanied by Agriculture Minister Sergo Karapetian, visited today Nurnus community in Kotayk province to familiarize himself with the first shipment of ‘Belarus’ tractors imported into Armenia by Small and Medium Entrepreneurship Development National Center of Armenia (SME DNC), according to the government press service.
The prime minister inquired about technical characteristics of the purchased tractors and personally tested one.
Then, in the prime minister’s presence, a first agreement on purchase of a tractor was signed between SME DNC Director Varazdat Karapetian and resident of Azatan community of Shirak province Khosrov Baghdasarian. The buyer gave preference to the tractor driven by the prime minister and expressed his thanks for provision of agricultural machinery at affordable prices.