Ա. Բախշյան. Տրանսպորտի մասին որոշում են կայացնում ամենայուղոտ գծի տերերը
Իրավաբանության, քաղաքականության մեջ, կարելի՞ է արդյոք թողնել, որ մարդ քվեարկի այն որոշման համար, որում շահ ունի: Իսկ մեզ մոտ տրանսպորտի գնի վերաբերյալ որոշում կայացնելիս քվեարկում են այնպիսի մարդիկ, ովքեր ունեն ամենայուղոտ երթուղայինի գծերը: Այս մասին այսօր քաղաքապետարանի դիմաց «Ազատություն» ռ/կ-ի հետ զրույցում ասաց Երևանի ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցության անդամ Անահիտ Բախշյանը.
«Կարծում եմ, որ սակագնի վերանայման հարցը դեռևս կբարձրացվի: Հույս ունեմ, որ հայցը, որը այս թանկացման հետ կապված մենք պատրաստվում ենք դատարան ներկայացնել, թույլ կտա խուսափել իրավիճակի կրկնությունից»,- ասաց Անահիտ Բախշյանը:
Անդրադառնալով այս օրերին քաղաքապետարանի դիմաց անընդհատ միացվող ջրաշիթերին, Անահիտ Բախշյանն ասաց, որ ամեն օր աշխատանքի է գալիս ու մինչ երիտասարդների նստացույց հայտարարելը չի նկատել, որ դրանք այսքան հաճախակի միացվեն. «Այնպես, որ ես, իհարկե, կարծում եմ, որ այսպես միացնելով, փորձում են խանգարել ակտիվիստներին»,- ասաց Անահիտ Բախշյանը:
Նշենք, որ «Բարև Երևանի» անդամը դուրս էր գալիս քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հրավիրած խորհրդակցությունից: Անահիտ Բախշյանի խոսքով՝ դրա ընթացքում քաղաքապետը չի խոսել քաղաքապետարանի դիմաց հայտարարված նստացույցի մասին:
Հիշեցնենք, որ արդեն երկու օր է մի խումբ երիտասարդներ նստացույց են հայտարարել քաղաքապետարանի դիմաց: Նրանք պահանջում են քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության պետ Հենրիկ Նավասարդյանի հրաժարականը:

Bakhshian: Owners of most lucrative lines make decisions on transport
In politics and law, is it permissible for one to vote for a decision, in which one has an interest? In Armenia, people who own the most lucrative bus lines voted when the decision on transport fare increase was taken. Member of Hello Yerevan faction of Yerevan Council of Elders Ms. Anahit Bakhshian said this during an interview with RFE/RL Armenian service outside Yerevan Municipality today.
“I think the issue of the fare change will still be raised. I hope that the lawsuit we are going to file in connection with that increase will allow avoiding a repeat of the situation,” she noted.
Speaking about the sprinklers that have been recently frequently turned on outside the municipality, Ms. Bakhshian said the lawn sprinklers were not used so often previously. ‘They are trying to hinder activists in this way,” Anahit Bakhshian said.
By the way, A. Bakhshian had just attended the consultation chaired by Mayor Taron Margarian. In her words, the mayor did not say anything about the sit-in held outside the municipality.
We would remind you that a group of young people have held a sit-in outside the Yerevan Municipality for the last two days. They call for resignation of the transport department head Henrik Navasardian.