Անահիտ Բախշյանը հարցումով դիմել է Տարոն Մարգարյանին
Երևանի ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցության ղեկավար Անահիտ Բախշյանը հարցումով դիմել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին: Այս մասին տեղեկանում ենք «Բարև Երևանի» տարածած հայտարարությունից:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Ս.թ. հուլիսի 29-ին Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը տրանսպորի հարցերով խորհրդական Ալբերտ Գևորգյանին հանձնարարել է առաջիկա շաբաթվա ընթացքում ստեղծել հանձնաժողով՝ այդ մասին կանխավ տեղեկացնելով Երևան քաղաքի ավագանու անդամներին, քաղաքացիական ակտիվիստներին ու հասարակության բոլոր շահագրգիռ անդամներին, այնուհետև՝ հայտ ներկայացրածներին ընդգրկել դրա կազմում:
Խորհրդակցության ժամանակ որևէ պարզաբանում չի հնչել այն մասին, թե ինչ նպատակով է ստեղծվելու հանձնաժողովը: Այդ առիթով ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցության ղեկավար Անահիտ Բախշյանը հարցումով դիմել է քաղաքապետին՝ խնդրելով պարզաբանել.
1. «Ի՞նչ կարգավիճակ և ի՞նչ լիազորություններ է ունենալու այդ հանձնաժողովը,
2. Ձեր կողմից ի՞նչ խնդիրներ են դրված նրա առջև,
3. իրավասո՞ւ է արդյոք հանձնաժողովն ինքնուրույնաբար սահմանել խնդիրների շրջանակը, թե՞ դրանք պարտադրվելու են Ձեր կողմից,
4. ի՞նչ կարգավիճակ են ունելու հանձնաժողովի կողմից ներկայացված եզրակացությունները և ո՞ւմ են ուղղված լինելու դրանք,
5. որքանո՞վ է այդ հանձնաժողովն իրավասու որոշումներ կայացնել ուղեվարձի սահմանման կամ հաստատման հարցերում, երբ Երևանի ավագանին՝ իբրև Երևանում ՏԻՄ բարձրագույն մարմին, զրկված է այդպիսի լիազորությունից»:

А.Бахшян направила мэру Еревана запрос относительно комиссии по тарифам
Руководитель фракции «Здравствуй, Ереван» в Совете старейшин Еревана направила мэру Еревана Тарону Маргаряну запрос относительно статуса и полномочий комиссии, формируемой для обсуждений решения о пересмотре платы регулярных пассажироперевозок. Об этом говорится в заявлении, распространенном фракцией союза партий «Здравствуй, Ереван».
Напомним, накануне в ходе диспетчерского совещания в мэрии Еревана Тарон Маргарян поручил советнику по вопросам транспорта Альберту Геворкяну в течение предстоящей недели сформировать комиссию, предварительно сообщив об этом члена Совета старейшин Еревана, гражданским активистам и всем заинтересованным представителям общества. Т.Маргарян поручил также предпринять шаги для вовлечения представителей всех заинтересованных сторон в работы комиссии, формируемой с целью обсуждения решения о пересмотре тарифов.
В этой связи руководитель фракции «Здравствуй, Ереван» Анаит Бахшян обратилась к мэру Еревана с просьбой уточнить:
1. Какие полномочия и статус будет иметь комиссия?
2. Какие задачи поставлены перед комиссией?
3. Правомочна ли комиссия самостоятельно устанавливать рамки задач, или они будут выдвигаться мэром Еревана?
4. Какой статус будут иметь представленные комиссией заключения?
5. В какой степени комиссия правомочна принимать решения в вопросе установления или утверждения тарифа на проезд, когда Совет старейшин Еревана – высший орган местного самоуправления – лишен таких полномочий?