Անահիտ Բախշյանը հարցումով դիմել է Տարոն Մարգարյանին
Երևանի ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցության ղեկավար Անահիտ Բախշյանը հարցումով դիմել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին: Այս մասին տեղեկանում ենք «Բարև Երևանի» տարածած հայտարարությունից:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Ս.թ. հուլիսի 29-ին Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը տրանսպորի հարցերով խորհրդական Ալբերտ Գևորգյանին հանձնարարել է առաջիկա շաբաթվա ընթացքում ստեղծել հանձնաժողով՝ այդ մասին կանխավ տեղեկացնելով Երևան քաղաքի ավագանու անդամներին, քաղաքացիական ակտիվիստներին ու հասարակության բոլոր շահագրգիռ անդամներին, այնուհետև՝ հայտ ներկայացրածներին ընդգրկել դրա կազմում:
Խորհրդակցության ժամանակ որևէ պարզաբանում չի հնչել այն մասին, թե ինչ նպատակով է ստեղծվելու հանձնաժողովը: Այդ առիթով ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցության ղեկավար Անահիտ Բախշյանը հարցումով դիմել է քաղաքապետին՝ խնդրելով պարզաբանել.
1. «Ի՞նչ կարգավիճակ և ի՞նչ լիազորություններ է ունենալու այդ հանձնաժողովը,
2. Ձեր կողմից ի՞նչ խնդիրներ են դրված նրա առջև,
3. իրավասո՞ւ է արդյոք հանձնաժողովն ինքնուրույնաբար սահմանել խնդիրների շրջանակը, թե՞ դրանք պարտադրվելու են Ձեր կողմից,
4. ի՞նչ կարգավիճակ են ունելու հանձնաժողովի կողմից ներկայացված եզրակացությունները և ո՞ւմ են ուղղված լինելու դրանք,
5. որքանո՞վ է այդ հանձնաժողովն իրավասու որոշումներ կայացնել ուղեվարձի սահմանման կամ հաստատման հարցերում, երբ Երևանի ավագանին՝ իբրև Երևանում ՏԻՄ բարձրագույն մարմին, զրկված է այդպիսի լիազորությունից»:

Anahit Bakhshian, the head of ‘Hello Yerevan’ faction of Yerevan Council of Elders, has sent an inquiry to Yerevan mayor Taron Margarian. The inquiry is about the status and authority of the commission being set up for discussion of the decision on revision of public transport fares, says a statement issued by the faction of Hello Yerevan bloc of parties.
Let us remind you that during the working consultation at Yerevan Municipality yesterday, Taron Margarian instructed the advisor on transport Albert Gevorgian to set up a commission within a week, informing beforehand members of the Council of Elders, civil activists and all interested members of society about it. Margarian also gave instructions to take steps on involvement of representatives of all interested parties in work of the commission to be set up for discussion of the decision on the change of fares.
In this connection, Ms. Bakhshian asked Yerevan mayor to specify:
1. What status and authority will the commission have?
2. What tasks will be assigned to the commission?
3. Will the commission be competent to set the scope of tasks on its own or will the tasks be assigned by the mayor?
4. What status will the commission’s conclusions have?
5. How much authority will the commission have in terms of taking decisions on establishment or approval of transport fares if Yerevan Council of Elders – the supreme body of local government – is deprived of such authority?