Իրաքի քաղաքացիների մուտքը Հայաստան կհեշտանա
ՀՀ կառավարությունը մեկ տարով երկարաձգել է ավելի վաղ ընդունած իր որոշումներից մեկի գործողության ժամկետը` Լիբանանի Հանրապետության և Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներին հնարավորություն տալով ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններում և հյուպատոսական հիմնարկներում ստանալ ՀՀ քաղաքացու անձնագիր:
ՀՀ կառավարության ավելի վաղ ընդունած որոշումներից մեկի այն դրույթը, որ Եվրամիության անդամ պետությունների և Եվրամիության շենգենյան դրույթները կիրառող Եվրոպական Միության ոչ անդամ պետությունների քաղաքացիներն ազատվում են Հայաստանի Հանրապետություն մուտքի վիզայի պահանջից, տարածվել է Խորվաթիայի վրա, որը հուլիսի 1-ից դարձել է Եվրամիության անդամ:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն անհրաժեշտ է համարել, որպեսզի ՀՀ արտգործնախարարությունը քննարկի Իրաքի քաղաքացիներին վիզաների տրամադրման հարցը և առաջարկություն ներկայացնի:
«Ակնհայտ է, որ այսօր Իրաքում բավական մեծ զբոսաշրջային ներուժ կա, և պետք է այնպիսի ռեժիմ սահմանել, որպեսզի այդ երկրի քաղաքացիները կարողանան Հայաստան այցելել: Մեծ, վճարունակ և դինամիկ տուրիստական ներուժ ունեցող երկիր է այսօր Իրաքը դարձել: Եվ մենք տեսնում ենք, որ տարածաշրջանում մեր հարևան երկրները սահմանում են այնպիսի ռեժիմներ, որպեսզի կարողանան այդ տուրիզմը իրենց մոտ տանել: Անհրաժեշտ է, որպեսզի արտգործնախարարությունն էկոնոմիկայի նախարարության հետ քննարկի այս հարցը և մեկ շաբաթվա ընթացքում ներկայացնի առաջարկություններ. նախարարական կոմիտեում քննարկենք, թե ինչ ռեժիմ կարող ենք սահմանել, որպեսզի բարձրացնենք Հայաստանի տուրիստական գրավչությունը: Մեր քաղավիացիայի վարչության հետ էլ պետք է քննարկել ուղիղ չվերթների կազմակերպման հարցը: Մեկ շաբաթ հետո նախարարական կոմիտեում կքննարկենք»,- այսօր կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:

Для граждан Ирака будет упрощена процедура въезда в Армению
Правительство Армении продлило срок действия одного из принятых ранее решений, предоставив гражданам Ливана и Сирии возможность получения паспорта Республики Армения в дипломатических представительствах и консульских учреждениях Армении.
Положение ранее принятого правительством решения о том, что граждане стран Евросоюза и государств, не являющихся членами ЕС, но применяющих положения Конвенции о применении Шенгенского соглашения, освобождаются от необходимости получения въездной визы в Армению, распространилось также на Хорватию, которая с 1 июля стала членом ЕС.
На сегодняшнем заседании правительства Армении премьер-министр Армении Тигран Саркисян счел необходимым, чтобы МИД Армении обсудил вопрос предоставления виз гражданам Ирака и представил соответствующее предложение.
«Очевидно, что сегодня в Ираке налицо довольно большой туристический потенциал, и необходимо установить такой режим, чтобы граждане этой страны могли посещать Армению. Ирак сегодня является страной, имеющей большой платежеспособный и динамичный туристический потенциал. И мы видим, что в регионе наши соседние страны устанавливают режим, позволяющий привлечь туристов», - подчеркнул глава правительства. Т.Саркисян отметил, что предложение будет обсуждено в министерском комитете, после чего будет принято решение об установлении режима.
«Необходимо обсудить с Главным управлением гражданской авиации при правительстве РА вопрос организации прямых рейсов. Спустя неделю мы обсудим вопрос в министерском комитете», - заявил Тигран Саркисян.