Մոսկվայում ձերբակալել են «օրենքով գող» Արտյոմ Առաքելյանին
Միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող «օրենքով գող» Արտյոմ Առաքելյանը` Արտյոմ Լիպեցկին այսօր ձերբակալվել է Մոսկվայի «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում:
Քրեական հեղինակությունը կասկածվում է Լիպեցկի մարզի հանցավոր խմբավորումներից մեկի առաջնորդ Ալեքսանդր Աբբասի սպանությունը պատվիրելու մեջ:
Իրավապահները հայտարարել են, որ հուլիսի 26-ից հետախուզման մեջ գտվող Առաքելյանը Մոսկվա էր ժամանել «Անթալիա-Մոսկվա» չվերթով:
Նշենք, որ այս տարվա փետրվարին Մոսկվայից Սարատովի մարզի կալանավայրերից մեկն էր տեղափոխվել հայ «օրենքով գող» 33-ամյա Արտյոմ Լիպեցկին:
2012թ.-ին Մոսկվայի «Գավան Խամովնիկներում» ռեստորանում տեղի ունեցած «օրենքով գողերի» «սխոդկայի» ժամանակ ոստիկանները ձերբակալել էին 5 «օրենքով գողերի»` Գելա Կարդավային, Տիմուր Սվերդլովսկիին, Սուրոյին, Օնիկին և Արտյոմ Լիպեցկիին:
Լիպեցկիի մոտ անձնական զննությամբ հայտնաբերվել է հաշիշ և կեղծ անձնագիր:
Ռուսաստանցի իրավապահների տվյալներով, Արտյոմ Լիպեցկին մի շարք ծանր հանցագործությունների հեղինակ է, այդ թվում, մարդկանց առևանգումներ, դրամաշորթություն, գողություններ և այլն:
Արտյոմը գող է կարգվել Գելա Կարդավայի և Դեդ Հասանի զարմիկ Տիմուր Սվերդլովսկիի միջնորդությամբ, քանի որ Առաքելյանը շատ հավատարիմ էր Դեդ Հասանին:
Արտյոմ Լիպեցկին մասնակցել է Դեդ Հասանի այցերին Ռուսաստանի հարավային շրջաններ և ըստ որոշ տեղեկությունների, Դեդ Հասանը հանձնարարել էր Առաքելյանին վերահսկել փոքր ձեռնարկատերերը և նրանցից գումարներ վերցրել:

В аэропорту «Домодедово» задержан «вор в законе» Артем Липецкий
Сотрудники Главного управления уголовного розыска МВД задержали в московском аэропорту «Домодедово» «вора в законе» Артема Аракеляна, известного под кличкой Артем Липецкий. Об этом сообщается на сайте министерства внутренних дел РФ.
Аракелян, с конца июля находившийся в международном розыске, прибыл в Москву рейсом «Анталия – Москва» и был задержан оперативниками при прохождении пограничного контроля в аэропорту «Домодедово».
Задержанный подозревается в причастности к похищению и убийству Саши Аббаса (так называемого «смотрящего» за городом Чаплыгин Липецкой области) в Мытищах.
Отметим, что Артем Аракелян в октябре 2012 года был задержан со своими «коллегами» на крупнейшей за последние 6 лет столичной «воровской» сходке. У недавно получившего «корону» Аракеляна при досмотре оперативники обнаружили наркотики и поддельные документы.
Тогда он был приговорен Хамовническим судом к 6 месяцам лишения свободы. По данным правоохранительных органов России, Артем Липецкий причастен к ряду серьезных преступлений. В частности, его подозревают в оказании криминального покровительства мошенникам, ограблении, похищениях людей и т.д.
Артем Аракелян был «коронован» летом 2012 года в клане Деда Хасана в Москве. Известно, что он сопровождал Хасана в его поездках по Югу России. По некоторым данным, Артема, как человека наиболее сведущего, поставили заведовать мелкими дедовскими коммерсантами и собирать с них дань.