Նախարարը Կապանում քննարկեց տեղի օդանավակայանի վերագործարկման ծրագիրը
Աշխատանքային այցով Սյունիքի մարզում գտնվող ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանն այսօր ծանոթացավ մարզկենտրոն Կապանում իրականացվող ծրագրերին և ընթացիկ խնդիրներին: Այս մասին տեղեկանում ենք Տարածքային կառավարման նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Առավոտյան փոխվարչապետը մարզպետ Վահե Հակոբյանի և Կապանի քաղաքապետ Աշոտ Հայրապետյանի ուղեկցությամբ շրջայց կատարեց քաղաքում: Նա այցելեց Կապանի թիվ 2 ավագ դպրոցի շինհրապարակ: Շենքի կառուցման համար պետբյուջեից նախատեսվել է 720 մլն դրամ: Ներկայումս արդեն կատարվել են մոտ 450 մլն դրամի շինարարական աշխատանքներ: Ըստ պատասխանատուների` նախատեսված ֆինանսական միջոցների հատկացման պարագայում դպրոցի կառուցումն ավարտին կհասցվի մեկ տարվա ընթացքում, և 2014թ. սեպտեմբերի 1-ին կրթօջախը պատրաստ կլինի շահագործման:
Մարզպետարանում անցկացված խորհրդակցությանը, որին մասնակցում էին Կապանի, Սիսիանի, Գորիսի, Ագարակի քաղաքապետները, մարզպետարանի պատասխանատուներ, քննարկվեց համայնքներում իրականացվող ծրագրերի ընթացքը, ներկայացվեցին հրատապ լուծում պահանջող խնդիրներ:
Մարզպետարանի պատասխանատուները տեղեկություններ ներկայացրեցին քաղաքաշինական, գյուղատնտեսական աշխատանքների, համայնքների սեփական եկամուտների կառավարման վերաբերյալ:
ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ առանձին քննարկվեց նաև Կապանում օդանավակայանի վերագործարկման հարցը: Ոլորտի պատասխանատուները ներկայացրեցին վերագործարկման ծրագիրը:
Օդանավակայանի շահագործումը փոխվարչապետը կարևոր համարեց մարզի բնակչության համար` նշելով, որ ծրագրի իրականացման համար առկա է նաև ՀՀ Նախագահի հանձնարարականը:
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ մարզպետը նաև տարածաշրջանի գործարարների հետ կքննարկի ծրագիրը, և վերջնական ֆինանսական հաշվարկներն ու առաջարկությունները սեպտեմբերին կներկայացվեն կառավարություն:

Deputy Prime Minister of Armenia, Minister of Territorial Administration Armen Gevorgian, who is on a working visit to Syunik province, has familiarized himself today with the current programs and problems in the regional center of Kapan, according to the press service of Ministry of Territorial Administration.
In the morning A. Gevorgian went to the building site of Kapan senior school # 2. 720 million AMD was allocated from the state budget for the school’s construction. Construction work of 450 million AMD has already been done. It is planned to complete construction in a year and the school will open on September 1, 2014.
The deputy prime minister then held a consultation in the regional administration with participation of mayors of Kapan, Goris, Sisian, and Agarak and officials of the administration to discuss the programs being implemented and the urgent problems.
The issue of re-launching Kapan airport was examined together with representatives of Armenia’s Main Department of Civil Aviation. The sector’s representatives presented the program of Kapan airport’s re-launch.
Armen Gevorgian stressed the importance of operating the airport for the province’s residents, saying that the Armenian president has given instructions regarding the program.
An agreement was reached that the regional governor will discuss the program with businessmen of Syunik province and the final calculations and proposals will be submitted to the government in September.