Արցախում այս տարի առաջին դասարան է գնացել 2300 երեխա. Լուսանկարներ
Արցախի հանրապետության 219 դպրոցներում այս տարի առաջին դասարան է հաճախել 2300 երեխա: Հանրապետության մասշտաբով առաջին դասարանցիների թիվն ավելացել է մայրաքաղաքում և Քաշաթաղի շրջանում: Ստեփանակերտում այս տարի առաջին դասարան է հաճախում այնքան երեխա, որքան 1988 թվականին: Այս տարի մոտ 700 երեխա հաճախելու է նախադպրոցական խմբեր, որոնք երկու մասին են բաժանված, մի մասում երեխաները կմնան մինչև 6 ժամ, մյուսում` 9 ժամ, ինչպես մանկապարտեզներում: Այս քայլին կառավարությունում գնացել են մանկապարտեզները բեռնաթափելու նպատակով: Այս մասին հաղորդում է Karabakh-open.info կայքը:
Կրթության և գիտության նախարարության տվյալներով՝ պետական բյուջեի հաշվին բոլոր դպրոցներում կոսմետիկ վերանորոգումներ են կատարվել: Այդ նպատակով հատկացվել է 50 մլն դրամ: Մարտունու վերակառուցված ավագ դպրոցն ու Ստեփանակերտի 6-րդ դպրոցի նորակառույց շենքը աշակերտներին կըդունեն սեպտեմբերի կեսերից:

В этом году в Нагорном Карабахе в первый класс пойдут 2300 детей
В этом году в 219 школах Республики Арцах в первый класс пойдут 2300 детей. В масштабах республики, количество первоклашек увеличилось в столице и Кашатагском районе. В Степанакерте впервые пойдут в школу столько же детей, сколько в 1988 году. Около 700 детей с этого года станут посещать подготовительные группы: в одной из них дети останутся до 6 часов, в другой – 9, как в детском саду. На этот шаг правительство пошло с целью уменьшения нагрузки на детские сады. Об этом сообщает Karabakh-open.info.
По данным министерства образования и науки, за счет государственного бюджета во всех школах осуществлен косметический ремонт. С этой целью было выделено 50 млн. драм. Новое здание Мартунинской старшей школы и Степанакертской школы номер 6 примут учащихся в середине сентября.