Արցախում այս տարի առաջին դասարան է գնացել 2300 երեխա. Լուսանկարներ
Արցախի հանրապետության 219 դպրոցներում այս տարի առաջին դասարան է հաճախել 2300 երեխա: Հանրապետության մասշտաբով առաջին դասարանցիների թիվն ավելացել է մայրաքաղաքում և Քաշաթաղի շրջանում: Ստեփանակերտում այս տարի առաջին դասարան է հաճախում այնքան երեխա, որքան 1988 թվականին: Այս տարի մոտ 700 երեխա հաճախելու է նախադպրոցական խմբեր, որոնք երկու մասին են բաժանված, մի մասում երեխաները կմնան մինչև 6 ժամ, մյուսում` 9 ժամ, ինչպես մանկապարտեզներում: Այս քայլին կառավարությունում գնացել են մանկապարտեզները բեռնաթափելու նպատակով: Այս մասին հաղորդում է Karabakh-open.info կայքը:
Կրթության և գիտության նախարարության տվյալներով՝ պետական բյուջեի հաշվին բոլոր դպրոցներում կոսմետիկ վերանորոգումներ են կատարվել: Այդ նպատակով հատկացվել է 50 մլն դրամ: Մարտունու վերակառուցված ավագ դպրոցն ու Ստեփանակերտի 6-րդ դպրոցի նորակառույց շենքը աշակերտներին կըդունեն սեպտեմբերի կեսերից:

2,300 children to go to first grade in Nagorno Karabakh this year
This year 2,300 children will become first graders at 219 schools of the Republic of Artsakh. The number of first graders has increased in Kashatagh region as well. For the first time, the number of first graders in Stepanakert is the same as in 1988. About 700 kids will be included in preparatory groups: in some groups children will be kept for 6 hours, in others – for 9 hours as in kindergartens. The government took that step to reduce the burden on kindergartens, according to Karabakh-open.info.
Cosmetic repairs have been carried out at all schools with state budget funds, the Ministry of Education and Science said. 50 million drams was allocated for that purpose. New buildings of Martuni senior school and Stepanakert school # 6 will open their doors in mid September.