Աշոտ Մանուչարյան. Հայաստանը պետք է ամենակարծր ձևով պաշտպաներ սիրիահայերին
Հայաստաում պետական կառավարման համակարգ է, որն իրական համակարգման հետ ոչ մի կապ չունի: Նման կարծիք այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ Աշոտ Մանուչարյանը.
«Ուղղակի մարդկանց մի ինչ-որ խումբ համաձայնության է գալիս ինչ-ինչ ուժերի հետ և այդպես լուծվում են ինչ-որ հարցեր»,- ասաց Աշոտ Մանուչարյանը:
«Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամն անդրադարձավ նաև Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին` ընդգծելով, որ այս դեպքում էլ ավելի երևաց Հայաստանի կախվածությունը մի շարք հարցերում.
«Եթե Հայաստանն իրապես անկախ լիներ, ապա ամենակարծր ձևով կպաշտպաներ սիրիահայերին: Միգուցե անգամ կապերը խզեր Միացյալ Նահանգների հետ: Այս երկիրն արդեն չորրորդ անգամ առանց որևէ հիմնավորման մտնում է երկրներ ու ավերում է դրանք»,- ասաց Աշոտ Մանուչարյանը:
«Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամը բացառեց, որ օգտվելով ստեղծված իրավիճակից Ադրբեջանը կարող է ռազմական գործողություն սկսել Ղարաբաղում.

А.Манучарян: Армения должна была защитить сирийских армян
В Армении сложилась система государственного правления, не имеющая никакого отношения к реальному управлению. Такое мнение высказал сегодня в ходе встречи с журналистами член комитета «Карабах» Ашот Манучарян.
«Просто группа людей достигает соглашения с некими силами и тем самым решаются какие-то вопросы», - отметил А.Манучарян.
Член комитета «Карабах» обратился также к событиям в Сирии, отметив, что в данном случае как нельзя лучше проявилась зависимость Армении по ряду вопросов.
«Если бы Армения была независимым государством, то защитила бы сирийских армян, возможно, даже разорвала бы отношения с США. Эта государство уже четвертый раз без каких-либо обоснований вторгается в страны и уничтожает их», - сказал А.Манучарян.
А.Манучарян исключил, что Азербайджан, воспользовавшись создавшейся вокруг Сирии ситуацией, может начать военные действия в Нагорно-Карабахской республике.
«На мой взгляд, у Азербайджана в подобной ситуации будут иные заботы, намного серьезнее, чем у Армении», - отметил он.