Աշոտ Մանուչարյան. Հայաստանը պետք է ամենակարծր ձևով պաշտպաներ սիրիահայերին
Հայաստաում պետական կառավարման համակարգ է, որն իրական համակարգման հետ ոչ մի կապ չունի: Նման կարծիք այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ Աշոտ Մանուչարյանը.
«Ուղղակի մարդկանց մի ինչ-որ խումբ համաձայնության է գալիս ինչ-ինչ ուժերի հետ և այդպես լուծվում են ինչ-որ հարցեր»,- ասաց Աշոտ Մանուչարյանը:
«Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամն անդրադարձավ նաև Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին` ընդգծելով, որ այս դեպքում էլ ավելի երևաց Հայաստանի կախվածությունը մի շարք հարցերում.
«Եթե Հայաստանն իրապես անկախ լիներ, ապա ամենակարծր ձևով կպաշտպաներ սիրիահայերին: Միգուցե անգամ կապերը խզեր Միացյալ Նահանգների հետ: Այս երկիրն արդեն չորրորդ անգամ առանց որևէ հիմնավորման մտնում է երկրներ ու ավերում է դրանք»,- ասաց Աշոտ Մանուչարյանը:
«Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամը բացառեց, որ օգտվելով ստեղծված իրավիճակից Ադրբեջանը կարող է ռազմական գործողություն սկսել Ղարաբաղում.

In Armenia a system of government, which has nothing to do with real governance, has formed. Member of Karabakh Committee Ashot Manucharian expressed that opinion at a meeting with journalists today.
“Just a group of people reaches agreements with certain forces and some issues are solved this way,” Manucharian said.
He also commented on the developments in Syria, noting that Armenia’s dependence concerning a number of issues has been clearly displayed in this case.
“If Armenia were an independent state, it would defend Syrian Armenians, even break off its relations with the U.S.”, Manucharian noted.
He ruled out the possibility that Azerbaijan may take advantage of the crisis in Syria and launch hostilities in the Nagorno Karabakh Republic.
“I think in such a situation Azerbaijan will have other – much more serious – concerns than those in Armenia,” Ashot Manucharian said.