«Մաքսային միությանն անդամակցելը կսրի հայ-վրացական հարաբերությունները»
Հայտարարությունները, որոնք արվեցին Սերժ Սարգսյանի կողմից Մոսկվայում, կարելի է որակել այսպես` ինքնիշխանություն` «անվտանգության» դիմաց: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Համաձայնություն» կենտրոնի ղեկավար Դավիթ Շահնազարյանը:
«Ակնհայտ է, որ այս որոշումը կայացվել է վերջին օրերին և ՌԴ-ի ահռելի ճնշման տակ: Նշեմ ակննառու երկու ճնշում: Առաջինը` Ադրբեջանի կողմից նոր պատերազմի սանձազերծման սպառնալիքն է և սրա վառ ապացույցը Ռուսաստանի կողմից զենքի վաճառքն էր Ադրբեջանին: Եվ երկրորդ ճնշումն այն էր` որ ՌԴ-ն կսրի ներքին իրավիճակը Հայաստանում»,- ասաց Դավիթ Շահնազարյանը:
«Համաձայնություն» կենտրոնի ղեկավարը նշեց, որ այս հայտարարությունից հետո հնարավոր է սրվեն հայ-վրացական հարաբերությունները.
«Վրաստանը ամենայն հավանականությամբ կհամագործակցի Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ»,- ավելացրեց Դավիթ Շահնազարյանը:

Shahnazarian: Entry into Customs Union to strain relations with Georgia
The statements made by President Serzh Sargsyan in Moscow can be described in the following way: sovereignty in return for ‘security’, the head of Accord Center David Shahnazarian said at a meeting with journalists today.
“It is obvious that the decision was made in the past few days and under tremendous pressure of Russia. I should mention two manifestations of pressure. One is the threat of a new war by Azerbaijan, one striking demonstration of which was Russia’s sale of arms to Azerbaijan. Secondly, it is the pressure related to the fact that Russia may aggravate the internal situation in Armenia,” Shahnazarian noted.
He expressed an opinion that following the statement, Armenian-Georgian relations may become strained.
“In all likelihood, Georgia will opt to cooperate with Azerbaijan and Turkey,” D. Shahnazarian said.