«Մաքսային միությանն անդամակցելը կսրի հայ-վրացական հարաբերությունները»
Հայտարարությունները, որոնք արվեցին Սերժ Սարգսյանի կողմից Մոսկվայում, կարելի է որակել այսպես` ինքնիշխանություն` «անվտանգության» դիմաց: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Համաձայնություն» կենտրոնի ղեկավար Դավիթ Շահնազարյանը:
«Ակնհայտ է, որ այս որոշումը կայացվել է վերջին օրերին և ՌԴ-ի ահռելի ճնշման տակ: Նշեմ ակննառու երկու ճնշում: Առաջինը` Ադրբեջանի կողմից նոր պատերազմի սանձազերծման սպառնալիքն է և սրա վառ ապացույցը Ռուսաստանի կողմից զենքի վաճառքն էր Ադրբեջանին: Եվ երկրորդ ճնշումն այն էր` որ ՌԴ-ն կսրի ներքին իրավիճակը Հայաստանում»,- ասաց Դավիթ Շահնազարյանը:
«Համաձայնություն» կենտրոնի ղեկավարը նշեց, որ այս հայտարարությունից հետո հնարավոր է սրվեն հայ-վրացական հարաբերությունները.
«Վրաստանը ամենայն հավանականությամբ կհամագործակցի Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ»,- ավելացրեց Դավիթ Շահնազարյանը:

Д.Шахназарян: Вступление в Таможенный союз обострит отношения с Грузией
Заявления, которые были озвучены президентом Армении Сержем Саргсяном в Москве, можно охарактеризовать таким образом: суверенитет – за «безопасность». Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами руководитель центра «Согласие» Давид Шахназарян.
«Очевидно, что это решение было принято в последние дни и под огромным давлением России. Отмечу два очевидных проявления давления. Во-первых, угроза развязывания Азербайджаном новой войны, ярким доказательством чего является продажа Россией вооружений Азербайджану. И, во-вторых, это давление, связанное с тем, что Россия может обострить внутреннюю ситуацию в Армении», - сказал Д.Шахназарян.
Глава центра «Согласие» отметил, что после этого заявления возможно обострение армяно-грузинских отношений.
«Грузия, по всей вероятности, пойдет на сотрудничество с Азербайджаном и Турцией», - отметил Г.Шахназарян.