Ա. Աշոտյան. Որոշումների հիմքում քաղաքացու շահն է
Հայաստանն առաջնորդվում է սեփական շահերով և Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Մոսկվայում հնչեցված հայտարարությունները բխում են այդ սկզբունքից: Մեկնաբանելով ՀՀ Նախագահի՝ Մոսկվայում հնչեցված հայտարարությունները, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի որոշումը՝ անդամակցել Մաքսային միության, չի կարող խանգարող հանգամանք լինել եվրոպացի մեր գործընկերների հետ տարբեր ձևաչափերով համագործակցության համար:
«Ցանկանում եմ շեշտել, որ ներկայումս ընթացող զարգացումների ու Հայաստանի որոշումների հիմքում ընկած է Հայաստանի ու Հայաստանի քաղաքացու շահը»,- հավելեց Ա. Աշոտյանը:

Armen Ashotian: Interests of citizens form basis of Armenia’s decisions
Armenia is guided by its own interests and the statements made by President Serzh Sargsyan stem from those interests, Deputy Chairman of the Republican Party of Armenia (HHK) Armen Ashotian (who is on a visit to Brussels) has told Aysor.am.
Armen Ashotian and Chairman of the RA National Assembly’s Standing Committee on Foreign Affairs Artak Zakarian yesterday traveled to Brussels to attend the Political Assembly of the European People’s Party (EPP).
According to Ashotian, Armenia’s decision to join the Customs Union will not become an obstacle to cooperation with partners in various formats.
“I would like to say that the interests of Armenia and its citizens form the basis of the current developments and Armenia’s decisions,” Armen Ashotian said.