Գ. Սահակյան. Մաքսային միությանն անդամակցելը չի սպառնում ՀՀ սուվերենությանը
Հայաստանի՝  Մաքսային միություն մտնելու որոշման մեջ որևէ սենսացիա չկա: Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը:
«Մաքսային միություն մտնելու շահագրգռվածություն պետք է մեր կողմից լինի, իսկ Եվրասիական միության հետ կապված դեռ պրոեկտներ չկան, որ քննարկենք»,- ասաց նա՝ ևս մեկ անգամ կրկնելով, որ Մաքսային միություն մուտք գործելու շահագրգռվածություն պետք է լինի մեր երկրի կողմից:
Գ. Սահակյանը հավաստիացրեց, որ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մինչև Մոսկվա մեկնելն իր կուսակիցների հետ «քննարկել է ամեն ինչ»: Ինչ վերաբերում է այլ պատգամավորների դժգոհություններին, թե որոշման մասին իրենք տեղեկացված չէին, Գ. Սահակյանն ասաց կարճ. «Որովհետև մեր կուսակցության անդամը չեք»:
Դիտարկմանը, թե ժողովուրդը նույնպես դժգոհ է որոշումից, գուցե անհրաժեշտ էր հանրաքվե անցկացնել, ՀՀԿ փոխնախագահը հիշեցրեց, որ որոշումների կայացումը Նախագահի լիազորությունների շրջանակում է. «Այդպես որ լինի, եթե ցանկացած պայմանագիր կնքվում է, ապա պետք է ժողովրդի հետ քննարկվի, նոր կնքվի, սակայն Նախագահն այդ լիազորությունն ունի: Երբ ժամանակը գա և փաստաթուղթը բերվի խորհրդարան, այդ ժամանակ էլ կքննարկվի պատգամավորների մասնակցությամբ:
Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցելը, Գ. Սահակյանի հավաստմամբ, չի սպառնում ՀՀ սուվերենությանը. «Այդպես որ լինի ամբողջ աշխարհը սուվերենություն չի ունենա, քանի որ մի պետությունը մեկը մյուսի հետ փոխհարաբերությունների մեջ է»:

There is nothing sensational in Armenia’s decision to join the Customs Union, the head of Republican Party of Armenia (HHK) parliamentary faction Galust Sahakian told journalists tin the parliament today.
“The interest in joining the Customs Union should be shown by the Armenian side. As regards the Eurasian Union, there are no drafts for discussion yet,” he noted.
According to G. Sahakian, President Serzh Sargsyan discussed everything with HHK members before leaving for Moscow. As to the discontent of the other parliamentary deputies with the fact that they were not informed about that, Sahakian said: “They are not HHK members”.
In response to the remark that the public is also displeased with the decision and perhaps a referendum on the issue should have been held, the deputy chairman of HHK reminded reporters that decision making is among the powers of the president.
“In case of such an approach, every treaty should be discussed with the people before its signing. The president has such powers. When the time comes, the documents will be presented in the parliament and discussed, with the participation of deputies,” G. Sahakian noted.