2014թ.-ին պատրաստ կլինեն Հայաստանի՝ Մաքսային Միություն մտնելու փաստաթղթերը
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը հայտարարել է, որ Հայաստանի՝ Մաքսային միություն մտնելու փաստաթղթերը պատրաստ կլինեն 2014թ.-ի մայիսին:
Gazeta.ru-ի փոխանցմամբ, Շուվալովը նշել է, որ միաժամանակ մշակելով Եվրասիական տնտեսական միության համաձայնագրի նախագիծը, իրենք կարող են համաձայնության գալ Մաքսային միությանը անդամակցել ցանկացող թեկնածուների հետ, որ ինտեգրացիայի առաջին մակարդակի հիմնադրույթները կարելի է համաձայնեցնել մինչև հաջորդ տարվա մայիսը:
Նշվում է, որ Մաքսային միությանը ցանկանում է անդամակցել նաև Ղրղզստանը:
Շուվալովի խոսքով, իրենք համապատասխան աշխատանքները իրականացնում են, որպեսզի Եվրասիական տնտեսական միության մասին համաձայնագիրը նախապատրաստվի մինչև հաջորդ տարվա մայիսը և իրականացնում են համալիր միջոցառումներ, որպեսզի այդ միությունը սկսի գործել 2015թ.-ի հունվարի 1-ից:

Документы для вхождения Армении в Таможенный союз будут готовы к маю
Документы для вхождения Армении в Таможенный союз будут готовы к маю 2014 года, когда планируется заключить договор о создании Евразийского экономического союза. Как передает «РИА Новости», об этом сообщил в понедельник первый вице-премьер РФ Игорь Шувалов.
«Эксперты говорят, что, одновременно формируя проект договора о Евразийском экономическом союзе, мы можем договориться с кандидатами, которые вступают в Таможенный союз, о том, что основные положения этого первого уровня интеграции можно согласовать к маю будущего года», - сказал Шувалов на совещании премьер-министра Дмитрия Медведева со своими заместителями.
Он напомнил, что помимо Армении заявку о вхождении подала Киргизия.
«Мы проводим необходимую работу с тем, чтобы к маю будущего года подготовить соглашение о создании Евразийского экономического союза, и выполняем комплекс мероприятий, чтобы этот союз начал работу с 1 января 2015 года», - добавил Шувалов.