«Իշխանությունները քննարկում էին մի պայմանագիր, որը չէր բխում երկրի շահերից»
Թեև երկար ժամանակ աշխատանքներ էին տարվում Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ, սակայն միայն Մոսկվայում՝ Մաքսային միությանը միանալու հայտարարուռթյունից հետո պարզ դարձավ, որ Ասոցացման համաձայնգրի հետ կապված պրոցեսները ձախողվում են: ԱԺ-ում, խոսելով Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը միանալու որոշմանը, նման կարծիք հայտնեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այստեղից կարող ենք հետևություններ անել, որ չորս տարի շարունակ Հայաստանի իշխանությունները Եվրոպայի հետ քննարկում էին մի պայմանագրր, որը չէր բխում մեր երկրի շահերից և դեմ է շահերին, և միայն Մոսկվայում Սերժ Սարգսյանը գլխի ընկավ, որ Ասոցացման համաձայնագիրը չի բխում ՀՀ շահերից»,- ասաց Ն. Փաշինյանը:
Նա հարցադրում հնչեցրեց, թե պետք է հասկանալ՝ ի՞նչ է նշնակում միանալ Մաքսային միությանը և ի՞նչ՝ մասնակցել Եվրասիական միության ձևավորմանը. «Իսկ այդ հարցերի պատասխանները, ես վստահ եմ, որ ոչ մեկ չունի, նույնիսկ այն մարդիկ, ովքեր սատարում են նման որոշմանը»:

‘Document not stemming from country’s interests discussed with Europe’
Despite Armenia’s long work on signing an Association Agreement with the European Union, only after a statement about joining the Customs Union was made in Moscow, it became clear that the process of signing the Association Agreement has been ruined, the member of HAK faction Nikol Pashinian said today in the parliament, when speaking about the decision about entry into the Customs Union.
“So it turns out that the Armenian authorities have for four years discussed with Europe a document which did not stem from Armenia’s interest and then in Moscow Serzh Sargsyan realized that the Association Agreement with the EU did not stem from Armenia’s interest,” Pashinian noted.
He stressed the necessity to understand the meaning of joining the Customs Union and participation in the formation of the Eurasian Community: “I am convinced that no one, even those backing that decision, knows answers to these questions”.