Ռ. Հակոբյան. Մաքսային միությանը միանալու փաստաթղթերը նվաստացուցիչ են
Մաքսային միությանը միանալու փաստաթղթերը նվաստացուցիչ են, տեղի է ունենում մի բան, որի մասին ԱԺ-ն ընդհանրապես տեղյակ չէ: ԱԺ-ում մտքերի փոխանակության ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Ռուբիկ Հակոբյանը:
Նա ուշադրություն հրավիրեց միջազգային մամուլին, սոցցանցերին և բարձրացված աղմուկին, որը բարձրացել է ՀՀ-ի՝ Մաքսային միությանը միանալուն: «Ճակատագրական պահ է, և խորհրդարանն իր պատասխանատվությունը պետք է կիսի»,- ասաց նա՝ առաջարկելով շուտաբույթ քննարկել Մաքսային միությանը միանալու փաստաթուղթը:
Ռ. Հակոբյանը նկատեց, որ հարցն այնպիսին է, որ պետք չէ նայել դիմություն է, թե ընդդիմություն. «Մի բաժանեք ուժերին իշխանական և ոչ իշխանական. Սա համապետական հարց է, մենք պետք է բոլորս միասին քննարկենք»:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը պարզաբանեց, թե ԱԺ-ում քննարկվելու են փաստաթղթի պայմանները, նա ևս մեկ անգամ ասաց, որ ոչ մի գաղտնի բան չի արվում:
Հ. Աբրահամյանը նշեց նաև, որ ՀՀ Նախագահն իրեն սատարող ուժերի հետ քննարկել է հարցը և որոշում ընդունել, «ժամանակը կգա, և երբ փաստաթուղթը կգա ԱԺ, այդ ժամանակ էլ յուրաքանչյուր պատգամավոր իր տեսակետը կհայտնի»:
«Մենք ասում ենք, որ շարունակելու ենք ԵՄ-ի հետ բոլոր բարեփոխումները, որոնք դեռ սկզբնակական շրջանում նախատեսել էինք»,- եզրափակեց խոսքը խորհրդարանի ղեկավարը:

The documents on joining the Customs Union are humiliating, and something the National Assembly is not informed about is taking place. The deputy of Heritage parliamentary faction Ruben Hakobian expressed such an opinion during an exchange of opinions at the National Assembly today.
He invited the attention of NA deputies to the fuss kicked up by the international media and social networks over the decision to join the Customs Union. “It is a crucial moment and the parliament must share responsibility,” Hakobian said. He proposed discussing urgently the document on joining the Customs Union.
According to him, there is no need to ‘divide forces into pro-government and pro-opposition ones. It is a nation-wide issue and we should discuss it jointly”.
The parliamentary speaker Hovik Abrahamian explained that the document’s terms will be discussed in the National Assembly. He repeated that nothing secret is being done.
H. Abrahamian said that the Armenian president together with the forces supporting him discussed the issue and took a decision, and “time will come when this document comes to the National Assembly and each deputy expresses his/her opinion”.
“We say that we will continue all reforms envisaged at the initial stage with the European Union,” the parliamentary speaker said in conclusion.