Սոցիալական ապահովության նախարարը խոստացավ օգնել ազատամարտիկներին
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանն երեկ նախարարություն էր հրավիրել մի խումբ ազատամատիկների, ովքեր արդեն մի քանի ամիս է պայքարում են իրենց սոցիալական խնդիրների լուծման համար: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մամուլի ծառայությունից:
«Հանդիպման օրակարգը ձևավորել ենք ձեր առաջարկով: Նկատի ունենալով, որ սոցիալական պաշտպանության ոլորտի մասին տեղեկատվության պակաս կա, նաև հաշվի առնելով ձեր կողմից բարձրացված խնդիրները, հանդիպման սկզբում նախարարության պատասխանատուները ձեզ համառոտ տեղեկատվություն կտրամադրեն ձեր իրավունքների, արդեն իսկ կատարված աշխատանքների և հետագա անելիքների մասին, կպատասխանեն ձեր բոլոր հարցերին»,- նշեց նախարարը:
Նախարարության մասնագետները նշեցին, որ րոշակի առաջնահերթություններ են սահմանվելու ազատամարտիկներին ավանդների փոխհատուցման, զբաղվածության ակտիվ ծրագրերում ընգրկելու համար, ՀՀ ԱՍՀ նախարարի ուղեգրով, նախարարության միջոցով պետական պատվեր իրականացնող առողջապահական կազմակերպություններում ՀՀ պաշտպանության մարտական գործողությունների մասնակիցներն ավճար ստանալու են բժշկասոցիալական և հոգեկան առողջության վերականգնման ծառայություններ, ավելանալու են արտոնությունների դիմաց վճարվող դրամական օգնությունների, կենսաթոշակների չափերը, հստակեցվելու է հաշմանդամ ազատամարտիկների անհատական վերականգնողական ծրագրով նախատեսված միջոցառումների իրականացման կարգը և այլն:
Արտեմ Ասատրյանը նշեց, որ նախատեսված փոփոխություններն արդյունավետ իրականացնելու համար, անհրաժեշտ է կատարել մարտական գործողությունների մասնակիցների ընդհանուր հաշվառում: Նախարարը տեղեկացրեց, որ ստեղծվում է միջգերատեսչական հանձնաժողով, որը կզբաղվի միասնական հաշվառման հարցերով.
«Տեսնում ենք, որ դուք էլ եք շահագրգռված, որպեսզի մեր խնդիրները լուծում ստանան: Սա ճիշտ է` մարդկային է, բայց խնդրում ենք ավելի հետևողական լինել»,- հանդիպման վերջում նշեց ազատամարտիկ Վոլոդյա Ավետիսյանը:

Артем Асатрян встретился с ветеранами карабахской войны
Министр труда и социальных вопросов Артем Асатрян встретился с группой ветеранов карабахской войны, которые уже несколько месяцев проводят акции протеста с требованием решения ряда социальных проблем на площади Свободы в Ереване. Об этом сообщает пресс-служба министерства труда и социальных вопросов Армении.
Министр А.Асатрян отметил, что повестка встречи сформирована по предложению ветеранов карабахской войны. «Учитывая озвученные Вами проблемы, а также недостаток информации о сфере социальной защиты, ответственные лица ведомства проинформируют Вас о Ваших правах, уже проделанной работе и дальнейшие действиях, а также ответят на все Ваши вопросы», - заявил министр.
Специалисты министерства отметили, что для ветеранов карабахской войны будут установлены определенные льготы в вопросе включения в программы занятости, возвращения вкладов, бесплатного медицинского обслуживания в рамках госзаказа в здравоохранительных организациях. Кроме того, будет увеличен размер денежного содействия и пенсий, уточнен порядок мероприятий, предусмотренных индивидуальной программой реабилитации ветеранов карабахской войны, имеющих инвалидность и т.д..
Артем Асатрян отметил, что для эффективной реализации предусмотренных изменений необходимо осуществить общий учет участников боевых действий. Министр сообщил, что формируется межведомственная комиссия, которая будет заниматься вопросами единого учета.
«Мы видим, что Вы заинтересованы в решении наших проблем. Это правильно и гуманно, но просим Вас проявить в этом вопросе последовательность», - отметил по завершении встречи Володя Аветисян.