Սենսացիաներ չկան. Գալուստ Սահակյանը՝ Մաքսային միությանն անդամակցելու մասին
ՀՀԿ փոխնախագահ Գալուստ Սահակյանը կարծում է՝ Եվրոպան շատ լավ գիտի, որ Հայաստանն իր բոլոր բարեփոխումների ծրագրերը վերցրել է Ռուսաստանից: «Մենք միշտ ասել ենք, որ «և-և»-ի կողմնակից ենք: Մեր շահը համադրելով այլ պետությունների հետ՝ բարեկամական կապեր ենք հաստատում:
«Այստեղ սենսացիաներ չկան և մի քանի օր առաջ էլ այդ մասին ասվել է»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով Հայաստանի՝ Մաքսային միությանն անդամակցելու հարցին, ասաց նա:
Անդրադառնալով հարցին, որ հանրությունը տեղեկացված չի եղել գործընթացին, ՀՀԿ փոխնախագահն ասաց, որ Նախագահն իր լիազորությունների մեջ է եղել և նախաստորագրումը դեռ չի նշանակում պայմանագիր:
«Ես չեմ կարծում, որ Նախագահն ինչ-որ քայլերի գնա, որոնք չեն բխի պետության շահերից»,-ասաց նա:
Սահակյանը հիշեցրեց, որ ժողովրդական սկզբունքները մշակվել են Եվրոպայի հետ, որը շատ դրական արդյունք է տվել: Հիմա խոսքը տնտեսության մասին է.
«Եվրոպայի հետ մենք դեռևս շատ անելիքներ ունենք: Շահերը բխում են երկու կողմերից էլ: Այնպես էլ չէ, որ մենք Եվրոպայի հետ համագործակցելով շահագրգռված ենք, Եվրոպան՝ ոչ»:

Г.Саакян: В решении о вступлении в Таможенный союз сенсации нет
«В решении о вступлении Армении в Таможенный союз сенсации нет, об этом было сказано также несколько дней назад», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами заместитель председателя Республиканской партии Армении Галуст Саакян.
По его словам, в Европе прекрасно знали о том, что Армения является сторонницей политики «и-и».
Обратившись к вопросу о том, что общественность страны не была проинформирована о процессе присоединения к Таможенному союзу, Г.Саакян отметил, что глава МИД Эдвард Налбандян действовал в рамках своих полномочий и парафирование еще не значит подписание договора.
«Не думаю, что Эдвард Налбандян может пойти на шаги, которые не вытекают из интересов государства», - отметил он.
При этом Г.Саакян напомнил о том, что Армения в результате разработанных с Европой демократических принципов зафиксировала в этой сфере положительный результат. По его словам, сейчас речь идет об экономике страны.
«Нам предстоит большая работа с Европой. В этом сотрудничестве заинтересованы обе стороны – и Армения, и ЕС», - сказал Г.Саакян.