Ֆյուլե. Ինձ ասել են` Հայաստանի վրա ճնշում չի եղել` ո՞վ եմ ես, որ կասկածեմ
Եվրասիական միության պրոեկտի զարգացման ժամանակ պետք է հարգել մեր գործընկերների ինքնիշխան որոշումները: Սպառնալիքները Ռուսաստանից, որոնք կապված են Ասոցացման համաձայնագրի հնարավոր ստորագրման հետ, անընդունելի են: Այս մասին այսօր Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը հաջորդած ասուլիսում ասաց  Եվրամիության ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն:
«Եվրամիությունը կօժանդակի և կկանգնի նրանց կողքին, ովքեր կենթարկվեն անհարկի ճնշման»,- ընդգծեց Շտեֆան Ֆյուլեն:
Լրագրողներից մեկի դիտարկմանը, թե Ֆյուլեին բազմիցս հայտարարել է, թե Հայաստանի նկատմամբ եղել են ճնշումներ, որով էլ պայմանավորված է եղել Մաքսային միությանն անդամակցելու որոշումը, և այդ համատեքստում Հայաստանի հետ Ասոցացման համաձայնագիրը չնախաստորագրելու դեպքում արդյոք չի նշանակում, որ հաղթում է ճնշող կողմը, Ֆյուլեն պատասխանեց.
«Հայաստանի իշխանություններն ինձ վստահեցրել են, որ որևէ ճնշում չի եղել և ո՞վ եմ ես, որ դա կասկածի տակ դնեմ: Ճնշումների մասին ես խոսել եմ նաև Եվրախորհրդարանում, քանի որ մեր գործընկերներից ոմանք ասել էին, որ ճնշումը վերջերս ավելանում է: Ու առհասարակ, ինչո՞ւ է թվում, թե մենք չենք ցանկանում Ռուսաստանի հետ լավ հարաբերություններ ունենալ: Ուզում ենք ու բազմիցս արել ենք առաջարկներ: Մենք ցանակնում ենք համագործակցության գոտի ստեղծել Լիսաբոնից մինչև Վլադիվաստոկ»,- ասաց Շտեֆան Ֆյուլեն:

Ш.Фюле: Власти Армении заверили меня в том, что никакого давления не было
Инициаторы Евразийского союза должны уважать суверенные решения наших партнеров. Угрозы со стороны России, связанные с возможным подписанием Соглашения об ассоциации, неприемлемы для ЕС. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции после неформальной встречи глав МИД стран «Восточного партнерства» комиссар ЕС по вопросам расширения и политики европейского соседства Штефан Фюле.
«Евросоюз окажет поддержку и помощь всем тем, кто подвергается подобному неприемлемому давлению», - подчеркнул Штефан Фюле.
На вопрос одного из журналистов о том, что Штефан Фюле неоднократно заявлял о том, что на Армению оказывалось давление, которым и обусловлено решение о вступлении в Таможенный союз и не означает ли в данном контексте отказ от парафирования Соглашения об ассоциации, что побеждает сторона, оказывающая давление, Штефан Фюле ответил:
«Власти Армении заверили меня в том, что какого-либо давления не было. Кто я такой, чтобы ставить это под сомнение? О давлении я говорил также в Европарламенте, поскольку некоторые из наших партнеров заявляли о том, что в последнее время давление усиливается. И вообще, почему создается впечатление, что мы не хотим иметь хорошие отношения с Россией. Мы хотим и неоднократно выступали с такими предложениями. Мы стремимся создать зону сотрудничества от Лиссабона до Владивостока», - заявил комиссар ЕС.