Արցախի նախագահը մասնակցել է Մոսկվայում Հայոց առաջնորդանիստ եկեղեցու օծմանը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ միասին սեպտեմբերի 17-ին ներկա է գտնվել Մոսկվա քաղաքում Հայ Առաքելական Եկեղեցու նորակառույց Սուրբ Պայծառակերպության Մայր տաճարի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Այս մասին հայտնում են Արցախի հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Նախագահ Սահակյանը Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաքում հայկական եկեղեցական նման համալիրի առկայությունը կարևոր է համարել հոգևոր դաստիարակության, ազգային ինքնության պահպանման, հայկական կրթության հայրենանվեր առաքելության իրականացման տեսանկյուններից` հավելելով, որ այն խորհրդանշում է նաև մեր ժողովրդի միասնությունը և պատմական հայրենիքի հետ անսասան կապը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ն, Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Պատրիարք Նորին Սրբություն Կիրիլը, Հայաստանի, Արցախի և Ռուսաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգեւոր դասի, ռուսահայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:

NKR president attends consecration of Diocesan Cathedral in Moscow
President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakian together with Armenian President Serzh Sargsyan was present at the consecration of the newly-built Diocesan Cathedral of the Armenian Apostolic Church in Moscow, the press service of the NKR president reported.
B. Sahakian considered the establishment of such a spiritual center in the Russian capital as important for spiritual upbringing, preservation of the national identity, and organization of tuition in the mother tongue, which he said symbolizes the unity of our people and their strong ties with the historic homeland.
Among those present at the consecration were Catholicos of All Armenians Karekin II, Patriarch of Moscow and all Rus’ Kirill, high-ranking officials of Armenia, Artsakh and Russia, leading clerics of the Armenian Apostolic Church, and many representatives of the Armenian community in Russia.