Արցախի նախագահը մասնակցել է Մոսկվայում Հայոց առաջնորդանիստ եկեղեցու օծմանը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ միասին սեպտեմբերի 17-ին ներկա է գտնվել Մոսկվա քաղաքում Հայ Առաքելական Եկեղեցու նորակառույց Սուրբ Պայծառակերպության Մայր տաճարի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Այս մասին հայտնում են Արցախի հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Նախագահ Սահակյանը Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաքում հայկական եկեղեցական նման համալիրի առկայությունը կարևոր է համարել հոգևոր դաստիարակության, ազգային ինքնության պահպանման, հայկական կրթության հայրենանվեր առաքելության իրականացման տեսանկյուններից` հավելելով, որ այն խորհրդանշում է նաև մեր ժողովրդի միասնությունը և պատմական հայրենիքի հետ անսասան կապը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ն, Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Պատրիարք Նորին Սրբություն Կիրիլը, Հայաստանի, Արցախի և Ռուսաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգեւոր դասի, ռուսահայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:

Б.Саакян присутствовал на открытия нового Кафедрального собора в Москве
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян вместе с президентом Армении Сержем Саргсяном присутствовал на торжественном мероприятии открытия нового Кафедрального собора св. Преображения Армянской Апостольской церкви. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Функционирование в столице Российской Федерации такого духовного центра президент Б.Саакян назвал важным для духовного воспитания, сохранения национальной идентичности и организации образования на родном языке, добавив, что это символизирует также единство нашего народа и его крепкую связь с исторической родиной.
В мероприятии приняли участие Католикос Всех армян Гарегин Второй, Патриарх Московский и Всея Руси Кирилл, высокопоставленные должностные лица из Армении, Арцаха и России, иерархи Армянской Апостольской церкви, многочисленные представители армянской общины России.