Նախագահը Անկախության տոնի առթիվ պարգևներ է հանձնել
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրերով, Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ` գիտության, կրթության, առողջապահության, տնտեսության, արվեստի և մշակույթի ոլորտների, սփյուռքի մի խումբ ներկայացուցիչներ, զինված ուժերի, իրավապահ մարմինների զինծառայողներ պարգևատրվել են պետական բարձրագույն պարգևներով, շնորհվել են նաև պատվավոր և զինվորական բարձրագույն կոչումներ:
Տարբեր բնագավառներում ակնառու նվաճումների և հաջողությունների հասած այդ անձանց Հանրապետության Նախագահն այսօր ՀՀ Նախագահի նստավայրում տեղի ունեցած պարգևատրման արարողության ժամանակ հանձնել է պարգևները, շնորհավորել և մաղթել հաջողություններ.
«Շնորհավորում եմ բոլորիս Անկախության տոնի կապակցությամբ: Մեզնից յուրաքանչյուրը անհատապես և մենք հավաքականորեն ուժեղ ենք մեր անկախ պետականությամբ: Իսկ պետությունը ուժեղ է ձեզ նման մարդկանցով, ովքեր իրենց աշխատանքով ու ծառայությամբ լիարժեք շունչ են հաղորդում պետական կառույցներին և հասարակությանը: Ավելին՝ պետությունը հենց մարդիկ են, և առաջին հերթին կարող մարդիկ: Որքան շատ բան դուք կարողանաք անել ձեր ոլորտներում, այնքան ավելի հզոր կլինենք մենք որպես հավաքականություն և որպես երկիր:
Շնորհավորում եմ ձեզ հայրենիքի բարձր պարգևներին արժանանալու կապակցությամբ: Իհարկե, սա հաճելի փաստ է, բայց այս իրողությամբ ձեր գործը չի թեթևանում: Ընդհակառակը՝ դուք ձեր ուսերին եք առնում ավելի մեծ պատասխանատվություն: Ձեզ ի ցույց են դնելու, որպես արժանավորի, որ մեծ ծառայություններ ունի հայրենի երկրի և ժողովրդի առաջ:
Իմ տպավորությամբ այս սրահում, ի դեմս պարգևատրվածների, ներկայացված են մեր հասարակության գրեթե բոլոր շերտերը: Սա ևս մեկ վկայություն է այն փաստի, որ բոլոր բնագավառներում մենք ունենք իրենց գործի իսկական նվիրյալներ, քաղաքացիական հստակ դիրքորոշում և մասնագիտական բարձր կարողություններ ունեցող մարդիկ:
Ինձ համար հաճելի է նման պարտականություն կատարել, որովհետև սա նաև առիթ է հանդիպելու և Հայաստանի ժողովրդի անունից մեծարելու նրանց, ովքեր դրան արժանի են: Ցանկանում եմ, որ մեր քաղաքացիներից յուրաքանչյուրի բարեխիղճ աշխատանքը և լուրջ ձեռքբերումները տեսնվեն ու գնահատվեն, չմնան ստվերում:

In connection with the 22nd anniversary of Armenia’s independence, President Serzh Sargsyan signed a decree on conferment of highest state awards, honorary titles and military ranks on members of the Diaspora, representatives of science, education, healthcare, economy, culture and arts, servicemen of the Armed Forces and members of law enforcement agencies.
During an official ceremony in the presidential residence, Serh Sargsyan presented awards to the persons who made a significant contribution to various spheres.
Congratulating those present on Independence Day, the Armenian president said that a high state award is not only a pleasant fact, but also great responsibility. “You assume great responsibility. You will be held up as an example of a worthy person who rendered great services to the homeland and the Armenian nation,” S. Sargsyan said.
He stressed that the state becomes stronger thanks to people whose work gives renewed impetus to state institutions and society.
The head of the state noted that among those who received awards are representatives of all strata of society. “This shows once again that in all the spheres, we have people who are committed to their jobs and have a clear civic stand and great professional potential,” Serzh Sargsyan said.
The president again congratulated the recipients, expressing hope that conscientious work and achievements of all Armenian citizens will be appreciated.