Փորձագետ. Ողբերգություն ենք ունեցել, երբ ուրիշի փեշի տակ ենք եղել
Եթե սիրիական պատմությունը շարունակվի, Ռուսաստանի հետ պետք է հնարավորինս մոտ լինել, քանի որ միակ դիմակայող ուժը կարող է լինել հենց Ռուսաստանը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման դիտարկում արեց արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը:
Ռուսաստանի հետ, բանախոսի խոսքով, պետք է լինել, բայց երբեք չմտածել, թե պետք չէ լինել Եվրոպայի հետ` քաղաքական գործընթացները պետք է զուգահեռ տանել. «Քաղաքականության մեջ «հնարավոր չէ», «չի կարող լինել» կատեգորիաները չկան: Կա բանակցային գործընթաց, որից կախված է խնդիրների ելքը»:
Շարունակելով խոսքը` դիվանագետը նշեց, թե Ռուսաստանը ճնշումներ է գործադրել Հայաստանի վրա, քանի որ ձգտում է ինտեգրացիոն համակարգ ունենալ, իսկ Հայաստանն այս դեպքում, քաղաքագետի գնահատմամբ, շատ կարևոր է Ռուսաստանի համար:
Ասուլիսին մասնակից կառավարման փորձագետ Հարություն Մեսրոբյանն էլ իր հերթին ասաց, թե Հայաստանը պետք է ինքնուրույն լինի և «չմտնի ինչ-որ մեկի փեշի տակ»:
«Եթե ընտրում ես որևէ գերտերության ուղղություն, դառնում ես կառավարվող օբյեկտ, եթե չես մտնում որևէ փեշի տակ, հավակնում ես լինել սուբյեկտ` ունենալով ավելի բարձր աստիճանով ազատության»,- ասաց նա և ավելացրեց, որ պատմականորեն ողբերգություն ենք ունեցել, երբ ուրիշի փեշի տակ ենք եղել:

Expert: Armenia should be absolutely independent
Close strategic relations with Russia should not rule out cooperation with the European Union, former Armenian Ambassador Arman Navasardian said at a meeting with reporters today.
In his words, the two processes should take place in parallel with each other.
“There is no such category as ‘impossible’ in politics. There is a negotiating process, on which solution of problems depends,” he noted.
According to him, Russia exerted pressure on Armenia because it seeks to establish an integration system and in this case Armenia is very important to Russia.
Another participant of the meeting, management expert Harutyun Mesropian said for his part that Armenia should be absolutely independent.
“If you choose the direction of a superpower, you become a controlled object, but when you don’t do it – you aspire to be a subject with a higher degree of freedom,” Mesropian said.