Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Անգելա Մերկելին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելին՝ ԳԴՀ Բունդեսթագի ընտրություններում նրա ղեկավարած Քրիստոնեադեմոկրատական միության տպավորիչ հաղթանակի կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակից:
«Քրիստոնեադեմոկրատների՝ թվով երրորդ անընդմեջ հաղթանակը միանգամայն սպասելի էր. Ձեր իմաստուն ղեկավարությամբ Գերմանիան համաշխարհային մարտահրավերների այս դժվարին շրջափուլում ոչ միայն չընկրկեց ու շարունակեց վերելք ապրել, այլև օգնության ձեռք մեկնեց հարևան և բարեկամ մի շարք պետությունների՝ առավել բարձրացնելով իր հեղինակությունն ու վարկը միջազգային ասպարեզում:
Միաժամանակ, այս ընտրությունների արդյունքում արձանագրված նկատելի առաջընթացը փաստեց, որ Դուք` Ձեր մասնագիտական բարձր կարողությունների, երկարամյա համառ ու նպատակասլաց աշխատանքի և մարդկային բարձր որակների շնորհիվ, շարունակում եք վայելել գերմանացի ժողովրդի վստահությունը:
Համոզված եմ, որ Դաշնային կառավարությունը Ձեր գլխավորությամբ կշարունակի հանձնառու լինել փոխադարձ վստահության և հարգանքի վրա խարսխված հայ-գերմանական հարաբերությունների շարունակական զարգացմանը, ինչում Հայաստանը խորապես շահագրգիռ է:
Որպես Հայաստանի հանրապետական կուսակցության ղեկավար` մեծապես արժևորում եմ նաև մեր ղեկավարած կուսակցությունների միջև առկա համագործակցությունը և կապերի հետագա խորացումը` հատկապես ԵԺԿ շրջանակներում:
Ի սրտե մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, նորանոր հաջողություններ Ձեր պետական գործունեության մեջ, իսկ Գերմանիայի բարեկամ ժողովրդին` կայուն առաջընթաց և բարօրություն:
Ընդունեք խնդրեմ, մեծարգո տիկին Մերկել, խորին հարգանքներիս հավաստիքը»,-ասված է ՀՀ Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Armenian president sends message of congratulations to Angela Merkel
Armenian President Serzh Sargsyan sent today a message of congratulations to German Chancellor Angela Merkel in connection with the victory of the Christian Democrat Union (CDU) led by her in the 2013 Federal elections, the presidential press service said.
‘The third successive win of the Christian Democrat Union was quite an expected one. Under your wise leadership, Germany not only did not retreat and continued to develop at the current difficult stage of global challenges, but also lent a helping hand to a number of neighboring and friendly countries and further enhanced its prestige on the international arena.
The considerable progress recorded a result of these elections also shows that thanks to your high professional competence, continuous persistent work and positive human qualities, you continue to enjoy confidence of the German people.
I am convinced that the Federal Government under your leadership will continue fulfilling the obligation on long-term development of Armenian-German relations based on mutual trust and respect, in which Armenia is deeply interested.
As the chairman of the Republican Party of Armenia, I also value highly the cooperation between our parties and the further deepening of their ties, especially within the framework of the European People’s Party.
I wish you good health and new successes in your activities as a stateswoman, and I wish sustained progress and prosperity to the German people.
Dear Mrs. Merkel. Please accept the assurance of my highest consideration,” reads the message of the Armenian president.