Արցախում սիրիահայերի նոր հոսք է սպասվում
Արցախում սիրիահայերի նոր հոսք է սպասվում: ԼՂՀ կառավարությունում ծրագրում են, որ նրանց կտեղակայեն հին գյուղերում և ոչ թե Քաշաթաղի շրջանում, ինչպես մինչ հիմա էր: Նախօրեին այս մասին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ԱՄՆ արևմտյան ափի նվիրատուների խմբի հետ հանդիպմանն ասել է վարչապետ Արա Հարությունյանը, փոխանցում է karabakh-open.info-ն:
Նման գաղափար եղել է նաև մինչև հիմա, սակայն եկող սիրիահայերը հիմնականում Ղամիշլիից էին և նախընտրել են հաստատվել Քաշաթաղի հարավային թևում, որտեղ մինչ այդ էլ Ղամիշլիից եկած հայեր էին բնակվում ու հաջողությամբ զբաղվում հողագործությամբ:
Արցախի մնացած շրջաններում սիրահայերին տեղավորելն, ըստ վարչապետի, ավելի քիչ գումար կապահանջի, քանի որ հին գյուղերում ազատ տները շատ են, նաև խնդիրներ չեն ծագի աշխատանքի ու սոցիալական առումով, ավելի հեշտ կլինի ինտեգրման գործընթացը:

В Нагорном Карабахе ждут нового потока беженцев из Сирии
В Нагорном Карабахе ждут нового потока беженцев из Сирии. Правительство НКР планирует разместить их не в Кашатагском районе, как это было до сих пор, а в старых селах. Об этом сказал во время вчерашней встречи с группой благотворителей западного берега США Всеармянского фонда “Айастан” премьер-министр Нагорного Карабаха Ара Арутюнян.
Как сообщает karabakh-open.info, эта идея была и до сих пор, однако прибывшие из Сирии армяне были в основном из Гамишли, где успешно занимались земледелием.
Размещение прибывших из Сирии армян в других районах, по мнению премьер-министра, потребует меньших затрат, поскольку в селах много пустых домов, а также не возникнет проблем с работой и социальными условиями и легче пройдет процесс интеграции с населением.