Ս. Սուրենյանց. Դեմ եմ, որ Փակ շուկայի պայքարը վերածվի քաղաքական պայքարի
«Հայաստանում առկա քաղաքացիական շարժումը 2008 թ. հետո մեր ժողովրդի ամենակարևոր ձեռքբերումն է, թեև այն ուղղորդվում է տարբեր ուժերի կողմից և ճիշտ հունով չի տարվում»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով Փակ շուկայի խնդրին` ասաց քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը, նշելով, որ ինքը այդ շարժման շուրջ նկատում է ստվերային երևույթներ:
Քաղաքագետի խոսքով` շարժումը առանց օրակարգի և երկխոսության հնարավորության դառնում է ինքնանպատակ և հանգեցնում է բախման ոստիկանության հետ, ինչը հաճախ դառնում է խնդրի մոռացման պատճառ:
Նրա խոսքով` ինքը Փակ շուկայի խնդիրը ուսումնասիրել է, հանդիպել տարբեր շահագրգիռ կողմերի, այդ թվում` Սամվել Ալեքսանյանի հետ, և կարծում է, որ առաջնային խնդիրը երկրորդվում է ակտիվիստների անհասկանալի պահանջների ֆոնին:
«Փակ շուկայի խնդիրը նոր չէ: Ես այդ թեմայով խոսել եմ Տիգրան Խզմալյանի և Գարեգին Չուքասզյանի հետ, ովքեր ասում են, որ սա պետք է վերածվի մեծ քաղաքական պայքարի, ինչին ես դեմ եմ»,- ասաց Ս. Սուրենյանցը:

С.Суренянц: Проблема Крытого рынка не должна политизироваться
«Гражданское движение в Армении – одно из важнейших достижений народа после 2008 года, несмотря на то, что оно направляется различными силами и идет не в том русле», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами политолог Сурен Суренянц, касаясь вопроса реконструкции Крытого рынка в Ереване. По словам политолога, вокруг этого движения много теневых явлений.
Как отметил С.Суренянц, движение без повестки и возможности диалога превращается в самоцель и приводит к столкновению с полицией, что часто становится причиной для забвения самой проблемы.
Политолог сообщил, что изучил проблему Крытого рынка: встретился с различными заинтересованными сторонами, в том числе и Самвелом Алексаняном, и считает, что на фоне непонятных требований активистов первоочередная задача отступает на второй план.
«Проблема Крытого рынка – не новость. Я обсуждал эту тему с Тиграном Хзмаляном и Гарегином Чугасзяном, которые говорят, что этот процесс должен перерасти в политическую борьбу, с чем я не согласен», - сказал С.Суренянц.