ՀՀ-ում մշակվում է կրթական կարիքների գնահատման նոր համակարգ
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր ընդունել է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Հենրիետ Ահրենսին և ԱՄՆ զարգացման գործակալության ներկայացուցիչ Անի Մանուկյանին:
Կողմերն անդրադարձել են կրթության համակարգից դուրս մնացած երեխաների` կրթական կարիքների գնահատման և գիշերօթիկ խնամքի հաստատություններում գտնվող երեխաների ընտանիք վերադարձնելու գործընթացին առնչվող խնդիրներին:
Ծրագիրը, համագործակցելով տեղական ինքնակառավարման մարմինների և սոցիալական ծառայությունների հետ, նախատեսվում է փորձարկել Լոռու և Տավուշի մարզերում:
ՀՀ ԿԳՆ-ի և UNICEF-ի կողմից մշակվում է երեխաների կրթական կարիքների գնահատման նոր համակարգ՝ հիմնված ֆունկցիաների միջազգային դասակարգման ժամանակակից մեթոդաբանության վրա:
ԿԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև համագործակցության ու համատեղ ծրագրերին առնչվող մի շարք աշխատանքային հարցերի:

New system of education needs’ assessment developed in Armenia
Armenian Education and Science Minister Armen Ashotian received today Representative of the UNICEF in Armenia Henriette Ahrens and representative of the USAID Ani Manukian, the press service of the ministry said.
Minister Ashotian said that Armenian Ministry of Education and Science views international organizations as important partners and expects the joint programs to be expanded and become target ones in the future.
The interlocutors touched upon issues related to the process of returning of boarding school pupils to their families. A pilot program in cooperation with local authorities and social services will be implemented in Lori and Tavush provinces of Armenia.
Armenian Ministry of Education and Science and the UNICEF are developing a new system of assessment of educational needs of children, based on a modern international methodology.
Minister Ashotian also said that a draft law on additions and amendments to the Law on General Education is being discussed by the National Assembly. The draft envisages ample opportunities for organization of exclusive education.