Թուրքիան ՄԱԿ-ի վերափոխման առաջարկ է ներկայացնում
Սիրիայի հարցում Թուրքիայի ակնկալիքները չեն իրականանում, և այդ երկիրը ռազմական միջամտության համար քայլեր ձեռնարկելու ուղղությունից բացի, հանդես է գալիս նախաձեռնություններով միջազգային անվտանգության համակարգում նաև իր համար մեծ դեր ապահովելու ակնկալիքով:
Այդ հարցում ՄԱԿ-ին քննադատելով հանդերձ` Թուրքիան այդ կառույցի վերափոխման առաջարկ է ներկայացնում: Խոսքը վերաբերում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին: Ըստ Անկարայի առաջարկի` ԱԽ-ի 5 մշտական անդամների թիվը պետք է հասցվի 11-ի, իսկ ընդհանուր անդամ երկրների թիվը 25-ի: Եվ այդ դեպքում պետք է գործի ոչ թե ներկայի վետոյի իրավունքը, այլ պարզ մեծամասնության քվեարկությունը: 2009-2010 թթ. Թուրքիան դառնալով ՄԱԿ ԱԽ-ի ոչ մշտական անդամ, կրկին հայտ է ներկայացրել 2015-2016 թթ. համար: Սակայն Անկարայի հավակնությունները ոչ մշտական անդամությունից արդեն դուրս են:
Ինչ խոսք, Թուրքիան արդեն իրեն ցանկանում է տեսնել ԱԽ-ի մշտական անդամի կարգավիճակում և բարեփոխումներ առաջարկելով` փորձում է նաև իր համար անհրաժեշտ տեղ ապահովել: Թուրքիան քայլեր է ձեռնարկում ՄԱԿ-ի տարածաշրջանային կենտրոն դառնալու ուղղությամբ և արդեն իսկ հաջողել է որոշ քայլեր իրականացնել այդ ուղղությամբ` ՄԱԿ-ի և միջազգային այլ կառույցների որոշ տարածաշրջանային գրասենյակներ տեղափոխելով իր տարածք:
Թուրքիան իրեն ցանկանում է տեսնել գլոբալ խաղացողի կարգավիճակում, ինչ մասին բարձրաձայնում են այդ երկրի իշխանությունները:

Turkey’s expectations concerning the Syrian problem have not been realized. So, in addition to steps aimed at military action against Syria, Turkey has also launched international security initiatives, expert on Turkey Levon Hovsepian told the correspondent of Aysor.am.
In his words, Turkey proposes reforming the United Nations Security Council. In particular, Turkey proposes that the number of permanent members of the UN Security Council be increased from 5 to 11, while the number of its non-permanent members should be increased to 25. In this case, veto right will be replaced by majority vote.
Turkey was a non-permanent member of the UN Security Council in 2009-2010 and it filed a new application for 2015-2016. Yet, “Turkey also wants to become a permanent member of the Security Council and it tries to ensure the needed seat by proposing such reforms. Turkey announced its plans to turn Istanbul into a regional intermediary center of the UN. It has already taken some steps in that direction, as a result of which a number of regional offices of the UN and other international structures have been moved to its territory,” Levon Hovsepian said.
According to the expert, Turkey seeks to become a global player, which is also evident from statements of the Turkish authorities.