Թուրքիան ՄԱԿ-ի վերափոխման առաջարկ է ներկայացնում
Սիրիայի հարցում Թուրքիայի ակնկալիքները չեն իրականանում, և այդ երկիրը ռազմական միջամտության համար քայլեր ձեռնարկելու ուղղությունից բացի, հանդես է գալիս նախաձեռնություններով միջազգային անվտանգության համակարգում նաև իր համար մեծ դեր ապահովելու ակնկալիքով:
Այդ հարցում ՄԱԿ-ին քննադատելով հանդերձ` Թուրքիան այդ կառույցի վերափոխման առաջարկ է ներկայացնում: Խոսքը վերաբերում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին: Ըստ Անկարայի առաջարկի` ԱԽ-ի 5 մշտական անդամների թիվը պետք է հասցվի 11-ի, իսկ ընդհանուր անդամ երկրների թիվը 25-ի: Եվ այդ դեպքում պետք է գործի ոչ թե ներկայի վետոյի իրավունքը, այլ պարզ մեծամասնության քվեարկությունը: 2009-2010 թթ. Թուրքիան դառնալով ՄԱԿ ԱԽ-ի ոչ մշտական անդամ, կրկին հայտ է ներկայացրել 2015-2016 թթ. համար: Սակայն Անկարայի հավակնությունները ոչ մշտական անդամությունից արդեն դուրս են:
Ինչ խոսք, Թուրքիան արդեն իրեն ցանկանում է տեսնել ԱԽ-ի մշտական անդամի կարգավիճակում և բարեփոխումներ առաջարկելով` փորձում է նաև իր համար անհրաժեշտ տեղ ապահովել: Թուրքիան քայլեր է ձեռնարկում ՄԱԿ-ի տարածաշրջանային կենտրոն դառնալու ուղղությամբ և արդեն իսկ հաջողել է որոշ քայլեր իրականացնել այդ ուղղությամբ` ՄԱԿ-ի և միջազգային այլ կառույցների որոշ տարածաշրջանային գրասենյակներ տեղափոխելով իր տարածք:
Թուրքիան իրեն ցանկանում է տեսնել գլոբալ խաղացողի կարգավիճակում, ինչ մասին բարձրաձայնում են այդ երկրի իշխանությունները:

Эксперт: Турция выступает с предложением реформирования ООН
Ожидания Турции в сирийском вопросе не оправдываются, посему кроме шагов в направлении военного вторжения в эту страну, Турция выступает также с инициативами в системе международной безопасности. Такое мнение высказал в беседе с корреспондентом Aysor.am тюрколог Левон Овсепян.
Как отметил эксперт, в этом вопросе, Турция, вместе с критикой ООН, выступает с предложением реформирования этой структуры. Речь идет о реформе Совета Безопасности (СБ) ООН. Согласно предложению Анкары, число постоянных членов СБ ООН должно быть доведено с 5-ти до 11-ти, а численность участников этого органа до 25-ти. И в таком случае будет действовать не нынешнее право вето, а простое голосование большинства.
Турция, став в 2009-2010гг. непостоянным членом ООН, вновь представила новую заявку на период 2015-2016гг. Однако амбиции Анкары уже выходят за рамки непостоянного члена Совета Безопасности ООН.
«Несомненно, что Турция уже желает видеть себя в статусе постоянного члена Совбеза и, предлагая реформы, пытается также обеспечить себе необходимое место. Турция заявила о своем намерении сделать Стамбул региональным посредническим центром ООН, и ей уже удалось предпринять определенные шаги в этом направлении, добившись перевода некоторых региональных офисов ООН и других международных структур на территорию страны», - заявил Левон Овсепян.
Эксперт также отметил, что Турция стремится к превращению в глобального игрока, о чем заявляют власти этой страны.