Նախագահը մասնակցել է Այնթափի նորակառույց մանկապարտեզի բացմանը
Հանրապետության Նախագահը Արարատի մարզում այցելել է Այնթափ համայնքի նորակառույց երկհարկանի մանկապարտեզ, ծանոթացել 144 երեխայի համար նախատեսված նախադպրոցական այդ հաստատության պայմաններին, կատարված շինարարական աշխատանքներին: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Արարատի մարզի 8700 բնակչություն ունեցող ամենամեծ գյուղական համայնքը երբևիցե չի ունեցել մանկապարտեզ և տարիներ շարունակ Այնթափից երեխաները ստիպված հաճախել են Երևանի Նորագավիթի, ինչպես նաև Մասիս քաղաքի նախադպրոցական հաստատությունները: Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարությամբ 2011թ. մեկնարկած աշխատանքների արդյունքում համայնքն այժմ ունի նորակառույց մանկապարտեզ, որտեղ ներկայումս ընթանում են տարածքի բարեկարգման աշխատանքներ:
Նախագահն այնուհետև այցելել է Վեդի քաղաքի մշակույթի տուն, որտեղ ավարտվել են հիմնանորոգման աշխատանքները: Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել մշակույթի տան բացմանը: Հանրապետության Նախագահին ներկայացվել է, որ դեռևս 1937-1938թթ. կառուցված և 1988թ. մաշվածության պատճառով գործունեությունը դադարեցրած մշակույթի տան հիմնանորոգման արդյունքում, որն իրականացվել է Նախագահի հանձնարարությամբ, երկհարկանի շինությունն այժմ ունի 280 տեղանոց հարմարավետ դահլիճ, որտեղ կարող են գործել տասնյակից ավելի տարբեր խմբակներ: Մշակույթի տանը շրջայցի ընթացքում Նախագահը դիտել է նաև Վեդիի նկարիչների աշխատանքների ցուցահանդեսը:
Արարատի մարզից, աղբյուրի փոխանցմամբ, Սերժ Սարգսյանը մեկնել է Վայոց Ձորի մարզ, որտեղ ծանոթացել է ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի, Երևանի պետական համալսարանի, Քորքի համալսարանի (Իռլանդիա) և Կալիֆորնիայի համալսարանի Կոտսենի հնագիտության ինստիտուտի (ԱՄՆ) գիտաշխատողների, պրոֆեսորական կազմի և ուսանողների ներգրավմամբ համատեղ արշավախմբի կողմից «Արենի 1» քարանձավում կատարված պեղման աշխատանքների ընթացքին ու մինչ այժմ արձանագրված արդյունքներին:
Մասնագետների կողմից ընդգծվել է, որ Արփա գետի հովտում տեղակայված «Արենի 1» քարայրի պեղումների արդյունքները կարևոր նշանակություն ունեն ինչպես Հայկական լեռնաշխարհի, այնպես էլ Առաջավոր Ասիայի սահմաններում ձևավորված քաղաքակրթությունների ելակետային փուլի ուսումնասիրության և արժևորման առումով:

Президент Армении посетил Араратскую и Вайоц Дзорскую области
Президент Армении Серж Саргсян в Араратской области посетил новый двухэтажный детский сад общины Айнтап, ознакомился с условиями в этом предусмотренном для 144 детей дошкольном учреждении, выполненными строительными работами. В самой большой сельской общине Араратской области с населением 8700 человек никогда не было детского сада, и дети из Айнтапа на протяжении многих лет были вынуждены посещать дошкольные учреждения в ереванском районе Норагавит, а также в городе Масисе. В результате работ, стартовавших по поручению Президента Сержа Саргсяна в 2011 году, в общине теперь есть новопостроенный детский сад, в котором в настоящее время идут работы по благоустройству территории. Об этом сообщили в пресс-службе президента.
С.Саргсян посетил дом культуры города Веди, в котором завершились работы по капитальному ремонту. Серж Саргсян присутствовал на открытии дома культуры. Президенту Сержу Саргсяну было представлено, что в результате осуществленного по поручению Президента капитального ремонта дома культуры, построенного еще в 1937-1938 гг. и прекратившего деятельность в 1988 году вследствие износа, в двухэтажном строении в настоящее время есть удобный 280-местный зал, в котором могут действовать более десятка различных кружков. В ходе посещения дома культуры Президент посмотрел также выставку работ художников города Веди.
Из Араратской области Серж Саргсян отправился в Вайоц Дзорскую область, где ознакомился с ходом раскопок в пещере «Арени 1», осуществляемых совместной экспедицией с привлечением научных работников, профессорского состава и студентов Института археологии и этнографии НАН РА, Ереванского государственного университета, Коркского университета (Ирландия) и Котсенского археологического института Калифорнийского университета (США), а также зафиксированными в настоящее время результатами. Специалисты подчеркнули, что результаты раскопок в расположенной в долине реки Арпа пещере «Арени 1» имеют важное значение в плане изучения и оценки начального этапа формирования цивилизаций в границах как Армянского нагорья, так и Передней Азии.