Շուշիի Ջդրդուզի տարածքը ցանկապատվում է, բայց դրա մուտքն անվճար կլինի
Շուշիի Ջդրդուզի տարածքը, որը ներառված է «Հունոտի կիրճ» արգելոցի մեջ, ցանկապատվում է մեքենաների մուտքն արգելափակելու համար։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր զբոսաշրջության և պատմական միջավայրի պահպանության վարչության պետ Սերգեյ Շահվերդյանը, գրում է karabakh-open.info-ն:
«Շուշիի Ջդրդուզ կոչվող տարածք մուտք գործելու դեպքում բնակիչներից գումար չի գանձվելու և ցանկապատումն ուղղակի մեքենաների մուտքն արգելելու համար է»,- ասաց Սերգեյ Շահվերդյանը։
Սերգեյ Շահվերդյանն անդրադարձավ նաև Տնջրի ծառի մոտ տեղի ունեցած վերանորոգման աշխատանքներին.
«Բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացվել և տեղադրվել են տաղավարներ, որոնցից օգտվելու համար քաղաքացիները պետք է որոշակի գումար վճարեն ծառայություններ մատուցող ընկերությանը, իսկ տաղավարներից դուրս իրենց հանգիստը կազմակերպել ցանկացողների համար ոչ մի խոչընդոտ չի կարող լինել, քանի որ տարածքը պետական սեփականություն է»,- ասաց Սերգեյ Շահվերդյանը:

Jdrduz area in Shushi fenced, but admission is free
Shushi’s Jdrduz area that makes part of the Cornel Gorge reserve is being fenced so that cars will not enter the area, Sergei Shahverdian, Head of the Tourism and Historic Environment Protection Department at the Government of the Nagorno Karabakh Republic, said at the meeting with reporters today, according to Karabakh.open.info.
“Admission is free, but Jdrduz area is being fenced to prevent cars from entering it,” Shahverdian said.
He also spoke about repair work done near Tnjri Tsar.
“The area was equipped with amenities, a number of pavilions have been installed and citizens who want to use them have to pay to the company that provides services. Apart from that pavilions, the remaining territory is state property,” the department head said.