Բակո Սահակյան. Եկեղեցին մեծ ներդրում ունի Արցախին սատարելու հարցում
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Վենեսուելայի թեմի առաջնորդ Կոմիտաս արքեպիսկոպոս Օհանյանին:
Հանդիպմանը, որին մասնակցում էր Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, քննարկվել է պետություն-եկեղեցի կապերին, Արցախի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին և տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող տարբեր հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը կարևորել է Հայ Առաքելական եկեղեցու դերը Սփյուռքում հայապահպանության գործում, նշելով որ եկեղեցին մեծ ներդրում ունի նաև Արցախին սատարելու հարցում:
Երկուստեք կարևորվել է պետություն-եկեղեցի փոխհարաբերությունների շարունակական խորացումը, այն համարելով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության առանցքային հիմքերից մեկը, հայտնում են ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի և լրտվության վարչությունից:

President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakian received Primate of the Venezuelan Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Komitas Ohanian, the press service of the NKR president reported.
Issues related to the relations between the state and the church, the socioeconomic situation in Artsakh, and regional developments were discussed at the meeting, in which Primate of the Artsakh Diocese Archbishop Pargev Martirosian also participated.
Bako Sahakian stressed the important role of the Armenian Apostolic Church in the preservation of the national identity in the Diaspora, underlining the significant contribution of the church to assistance to Artsakh.
Both sides stressed the need for further deepening of the relationship between the state and the church, considering it as an important basis of Armenia-Artsakh-Diaspora trinity.