Բակո Սահակյան. Եկեղեցին մեծ ներդրում ունի Արցախին սատարելու հարցում
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Վենեսուելայի թեմի առաջնորդ Կոմիտաս արքեպիսկոպոս Օհանյանին:
Հանդիպմանը, որին մասնակցում էր Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, քննարկվել է պետություն-եկեղեցի կապերին, Արցախի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին և տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող տարբեր հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը կարևորել է Հայ Առաքելական եկեղեցու դերը Սփյուռքում հայապահպանության գործում, նշելով որ եկեղեցին մեծ ներդրում ունի նաև Արցախին սատարելու հարցում:
Երկուստեք կարևորվել է պետություն-եկեղեցի փոխհարաբերությունների շարունակական խորացումը, այն համարելով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության առանցքային հիմքերից մեկը, հայտնում են ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի և լրտվության վարչությունից:

Президент НКР принял предводителя Венесуэльской епархии ААЦ
Президент Нагорного Карабаха Бако Саакян принял предводителя Венесуэльской епархии Армянской Апостольcкой церкви, архиепископa Комитаса Оганяна.
Как сообщили в пресс-службе президента, на встрече, в которой принял участие предводитель Арцахской епархии, архиепископ Паргев Мартиросян, были обсуждены различные вопросы, касающиеся связей между государством и церковью, социально-экономической ситуации в Арцахе и региональных процессов.
Б.Саакян подчеркнул важную роль Армянской Апостольcкой церкви в деле сохранения армянской национальный идентичности в диаспоре, отметив значительный вклад церкви в деле содействия Арцаху.
Обе стороны подчеркнули необходимость дальнейшего углубления взаимоотношений между государством и церковью, назвав это одной из важнейших основ триединства Армения-Арцах-Диаспора.