Ա. Հովհաննիսյան. Հայ ռազմագերու գտնվելու վայրի հետ կապված լուրեր չկան
«Այս պահի դրությամբ հայ ռազմագերու հետ կապված կոնկրետ տեղեկատվություն չունենք: Վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմից հայտարարություններ հնչեցին, որ նա ցանկություն է հայտնել տեղափոխվել երրորդ երկիր, սակայն նրա ցանկությունների և գտնվելու վայրի հետ կապված որևէ նորություն այս պահի դրությամբ չկա»,- այս մասին Aysor.am-ին ասաց պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով հայ ռազմագերու՝ երրորդ երկիր տեղափոխվելու հետ կապված տարբեր մեկնաբանություններին, Հովհաննիսյանը նշեց, որ ՊՆ-ի համար դա ընկալելի է:
«Մեզ համար լրիվ հասկանալի է մեր զինծառայողների` երրորդ երկիր տեղափոխվելու ցանկությունը: Ավելի լավ է հայ ռազմագերիները տեղափոխվեն երրորդ երկիր, քան մնան Ադրբեջանի պես երկրում, համենայնդեպս, երրորդ երկիր տեղափոխվելը միանգամայն անվտանգ է»,- նշեց մամուլի խոսնակը:
Ըստ Հովհաննիսյանի` առավել նախընտրելի կլիներ, որ Հակոբը վերադառնար հայրենիք. «Բայց դե ունենք մի իրավիճակ, որ Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է, որպեսզի հայ զինծառայողներն ընտրեն երրորդ երկիր տեղափոխվելու հնարավորությունը»:

“We currently have no information about the whereabouts of POW Hakob Injighulian. The Azerbaijani side recently made statements that he wanted to be transferred to a third country. Now we have no information about his plans and whereabouts,” Armenian Defense Ministry’s spokesman Artsrun Hovhannsian told Aysor.am.
He said Armenian Defense Ministry shows understanding of various comments made in connection with H. Injighulain’s wish to be transferred to a third country.
“It will be much better if he is transferred to a third country. At least, he will be in safety in a third country,” the spokesman noted.
“It would be better if the prisoner of war returned to his homeland. But Azerbaijan does everything so that Armenian servicemen could choose a third country,” A. Hovhannisian said.