Ա. Հովհաննիսյան. Հայ ռազմագերու գտնվելու վայրի հետ կապված լուրեր չկան
«Այս պահի դրությամբ հայ ռազմագերու հետ կապված կոնկրետ տեղեկատվություն չունենք: Վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմից հայտարարություններ հնչեցին, որ նա ցանկություն է հայտնել տեղափոխվել երրորդ երկիր, սակայն նրա ցանկությունների և գտնվելու վայրի հետ կապված որևէ նորություն այս պահի դրությամբ չկա»,- այս մասին Aysor.am-ին ասաց պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով հայ ռազմագերու՝ երրորդ երկիր տեղափոխվելու հետ կապված տարբեր մեկնաբանություններին, Հովհաննիսյանը նշեց, որ ՊՆ-ի համար դա ընկալելի է:
«Մեզ համար լրիվ հասկանալի է մեր զինծառայողների` երրորդ երկիր տեղափոխվելու ցանկությունը: Ավելի լավ է հայ ռազմագերիները տեղափոխվեն երրորդ երկիր, քան մնան Ադրբեջանի պես երկրում, համենայնդեպս, երրորդ երկիր տեղափոխվելը միանգամայն անվտանգ է»,- նշեց մամուլի խոսնակը:
Ըստ Հովհաննիսյանի` առավել նախընտրելի կլիներ, որ Հակոբը վերադառնար հայրենիք. «Բայց դե ունենք մի իրավիճակ, որ Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է, որպեսզի հայ զինծառայողներն ընտրեն երրորդ երկիր տեղափոխվելու հնարավորությունը»:

Минобороны не имеет сведений о местонахождении Акопа Инджигуляна
«На данный момент у нас нет конкретных сведений о военнопленном Акопе Инджигуляне. В последнее время с азербайджанской стороны прозвучали заявления о том, что он желает перебраться в третью страну. Сейчас у нас нет каких-либо известий о его желаниях и местонахождении», - заявил Aysor.am пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
Он также отметил, что министерство обороны Армении с пониманием относится к различным комментариям относительно желания А.Инджигуляна быть переданным третьей стране.
«Намного лучше, если он будет передан третьей стране, нежели будет оставаться в Азербайджане. По крайне мере, нахождение его в третьей стране намного безопаснее», - сказал А.Ованнисян.
«Было бы лучше, чтобы военнопленный возвратился на родину. Однако Азербайджан делает все, чтобы армянские военнослужащие выбирали третьи страны», - заявил А.Ованнисян.