Սերժ Սարգսյան. Ադրբեջանը չի ստորագրել Կազանում ներկայացված փաստաթուղթը
Ի սկզբանե, բոլորի համար հասկանալի էր, որ ԼՂ հիմնախնդիրը կարող է լուծվել միայն փոխզիջումների հիման վրա, առանց դրա` խնդիրը լուծում չունի: Այս մասին, ԵԽԽՎ-ում ունեցած ելույթից հետո հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով` տևական գործընթացից հետո` 2007 թվականին, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կողմերին փաստաթուղթ է առաջարկել, որը այնուհետև կոչվել է Մադրիդյան սկզբունքներ:
«Այդ փաստաթուղթը ենթադրում է կոնֆլիկտի լուծում երեք հիմարար սկզբունքների հիման վրա: Այն է՝  ուժի և դրան սպառնալիքի չկիրառում, ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունք և պետությունների տարածքային ամբողջականություն: Մենք փաստաթուղթը ստանալուց հետո հայտարարեցինք, որ այո՛, մենք հնարավորություն տեսնում ենք այս սկզբունքների հիման վրա լուծել այդ կոնֆլիկտը:
Որոշ դադարից հետո` ադրբեջանցիները ևս հայտարարեցին, որ այո՛, իրենք պատրաստ են այս սկզբունքների հիման վրա լուծել կոնֆլիկտը: Սկսած 2008թ-ից, ես անմիջականորեն ներգրավել եմ բանակցություներին և Ադրբեջանի նախագահի հետ երեք տարուց ավելի բանակցել ենք: Բանակցել ենք Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի միջնորդությամբ: 2011թ ամռանը կարծիք կար, որ կողմերը պատրաստ են ստորագրելու հիմարար սկզբունքների մասին փաստաթուղթը: Եվ մենք գնացինք Կազան` ՌԴ քաղաքներից մեկը, որպեսզի հերթական հանդիպման ժամանակ իմի բերենք բանակցածը և ստորագրենք այդ փաստաթուղթը»,- նշեց նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը հիշեցրեց, որ Կազանում Ադրբեջանի նախագահը հրաժարվել է ստորագրել այդ փաստաթուղթը՝  հանդես գալով լրացուցիչ 10 առաջարկություններով, ինչի պայմաններում այլևս անհնար էր ստորագրել այդ փաստաթուղթը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Նախագահը մեկնել է Ֆրանսիա, որտեղ հանդիպել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ: Ավելի ուշ նախագահը ելույթ է ունեցելԵԽԽՎ-ում:

Карабахский конфликт может быть решен на основе взаимных компромиссов
«Изначально всем было понятно, что нагорно-карабахский конфликт может быть решен на основе взаимных компромиссов. Без этого проблема не имеет решения», - заявил президент Армении Серж Саргсян, отвечая на вопросе европарламентариев на заседании ПАСЕ в Страсбурге.
По его словам, после длительного процесса, в 2007 году Минская группа предложила сторонам документ, который получил название «мадридские принципы».
«Этот документ предполагает решение конфликта на основе трех основополагающих принципов – неприменение силы и угрозы ее применения, право народов на самоопределение, территориальная целостность государств. После получения документа мы заявили, что видим возможность решения конфликта на основе этих принципов», - отметил С.Саргсян.
Он напомнил, что после некоторой паузы Азербайджан также заявил, что готов к решению вопроса на основе этих принципов.
«С 2008 года я непосредственно был вовлечен в переговоры, более трех лет при посредничестве президента России Дмитрия Медведева проводили переговоры с президентом Азербайджана. Летом 2011 года существовало мнение, что стороны готовы подписать документ об основополагающих принципах. И мы поехали в Казань, чтобы подписать этот документ. В Казани президент Азербайджана отказался его подписывать, выступив с 10 дополнительными предложениями. В этих условиях подписание документа уже было невозможным», - заявил президент Армении.