Սերժ Սարգսյան. Ադրբեջանը չի ստորագրել Կազանում ներկայացված փաստաթուղթը
Ի սկզբանե, բոլորի համար հասկանալի էր, որ ԼՂ հիմնախնդիրը կարող է լուծվել միայն փոխզիջումների հիման վրա, առանց դրա` խնդիրը լուծում չունի: Այս մասին, ԵԽԽՎ-ում ունեցած ելույթից հետո հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով` տևական գործընթացից հետո` 2007 թվականին, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կողմերին փաստաթուղթ է առաջարկել, որը այնուհետև կոչվել է Մադրիդյան սկզբունքներ:
«Այդ փաստաթուղթը ենթադրում է կոնֆլիկտի լուծում երեք հիմարար սկզբունքների հիման վրա: Այն է՝  ուժի և դրան սպառնալիքի չկիրառում, ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունք և պետությունների տարածքային ամբողջականություն: Մենք փաստաթուղթը ստանալուց հետո հայտարարեցինք, որ այո՛, մենք հնարավորություն տեսնում ենք այս սկզբունքների հիման վրա լուծել այդ կոնֆլիկտը:
Որոշ դադարից հետո` ադրբեջանցիները ևս հայտարարեցին, որ այո՛, իրենք պատրաստ են այս սկզբունքների հիման վրա լուծել կոնֆլիկտը: Սկսած 2008թ-ից, ես անմիջականորեն ներգրավել եմ բանակցություներին և Ադրբեջանի նախագահի հետ երեք տարուց ավելի բանակցել ենք: Բանակցել ենք Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի միջնորդությամբ: 2011թ ամռանը կարծիք կար, որ կողմերը պատրաստ են ստորագրելու հիմարար սկզբունքների մասին փաստաթուղթը: Եվ մենք գնացինք Կազան` ՌԴ քաղաքներից մեկը, որպեսզի հերթական հանդիպման ժամանակ իմի բերենք բանակցածը և ստորագրենք այդ փաստաթուղթը»,- նշեց նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը հիշեցրեց, որ Կազանում Ադրբեջանի նախագահը հրաժարվել է ստորագրել այդ փաստաթուղթը՝  հանդես գալով լրացուցիչ 10 առաջարկություններով, ինչի պայմաններում այլևս անհնար էր ստորագրել այդ փաստաթուղթը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Նախագահը մեկնել է Ֆրանսիա, որտեղ հանդիպել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ: Ավելի ուշ նախագահը ելույթ է ունեցելԵԽԽՎ-ում:

Karabakh conflict can be resolved based on compromises
“It was initially clear to everyone that the Nagorno Karabakh conflict could be resolved based on compromises, without which the problem has no solution,” Armenian President Serzh Sargsyan said, when responding to questions of MPs at the PACE session in Strasbourg.
In his words, after a long process, the Minks Group in 2007 proposed a document – the so-called Madrid Principles” - to the sides.
“The document envisages the conflict resolution on the basis of three fundamental principles – nonuse of force and threat of force, peoples’ right to self-determination, and territorial integrity. After receiving the document, we said that we considered the conflict’s settlement based on those principles as possible,” S. Sargsyan said.
He reminded those present that after a pause, Azerbaijan also declared that it was prepared for the problem’s resolution based on those principles.
“Since 2008 I has been directly involved in the negotiations. For over three years, negotiations with the Azerbaijani president were conducted with the mediation of Russian President Dmitry Medvedev. In the summer of 2011, there was an opinion that the sides were ready to sign a document on the fundamental principles. We traveled to Kazan to sign that document. In Kazan, the Azerbaijani president refused to sign it, putting forward ten additional proposals. Under such conditions, it became impossible to sign the document,” the president of Armenia said.