Արցախի նախագահ. Մեզ համար հետդարձի ճանապարհ չկա
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր մասնակցել է Ստեփանակերտում մեկնարկած «Արցախի ազգային-ազատագրական պայքարը. Գյուլիստանից մինչև մեր օրերը» միջազգային գիտաժողովին: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Իր խոսքում Բ. Սահակյանը կարևորել է նման միջազգային գիտական միջոցառումների կազմակերպումը՝ Արցախյան հիմնախնդիրը խորությամբ հասկանալու, տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացները համակողմանիորեն դիտարկելու և հնարավոր զարգացումները ավելի ճշգրիտ կերպով կանխատեսելու տեսանկյուններից:
Երկրի ղեկավարի բնութագրմամբ հայ ժողովրդի ազատ և ինքնիշխան ապրելու, ազգային պետականությունը վերականգնելու ձգտումը համաշխարհային պատմության մեջ ամենաերկարատև ազգային-ազատագրական պայքարներից է, որի ընթացքում մեկ բան մնացել է անփոփոխ՝ մեր ռազմավարական գերնպատակը՝ ազատ, ինքնիշխան և հզոր ազգային պետականության վերականգնումը և նրա շարունակական զարգացումն ու ամրապնդումը:
Անդրադառնալով Արցախի պետականաշինության ներկա փուլին՝ նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ մեզ համար հետդարձի ճանապարհ չկա: Արցախի անկախությունը և անվտանգությունը բացառիկ արժեքներ են, որոնք ենթակա չեն որևէ սակարկության:

NKR president:  For us, there is not return to the past
President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakian participated today in the international conference entitled ‘The National Liberation Struggle of Artsakh: From Gyulistan to the Present Day’ held in Stepanakert, the press service of the NKR President said.
In his speech, Bako Sahakian stressed the importance of such international scientific events for in-depth understanding of the Artsakh problem, comprehensive analysis of regional processes, and more accurate prediction of the possible scenarios of developments.
In his words, the Armenian people’s aspiration to live independently and restore the national statehood was one of the longest national liberation movements in universal history, while their strategic super task consisted in the restoration of a free, sovereign and strong state and ensuring its development and strengthening.
When discussing the current stage of state building in Artsakh, Bako Sahakian stated that for the people of the NKR, there is no return to the past, and the republic’s independence and security are exceptional values which are not subject to bargaining.