Արցախի նախագահ. Մեզ համար հետդարձի ճանապարհ չկա
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր մասնակցել է Ստեփանակերտում մեկնարկած «Արցախի ազգային-ազատագրական պայքարը. Գյուլիստանից մինչև մեր օրերը» միջազգային գիտաժողովին: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Իր խոսքում Բ. Սահակյանը կարևորել է նման միջազգային գիտական միջոցառումների կազմակերպումը՝ Արցախյան հիմնախնդիրը խորությամբ հասկանալու, տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացները համակողմանիորեն դիտարկելու և հնարավոր զարգացումները ավելի ճշգրիտ կերպով կանխատեսելու տեսանկյուններից:
Երկրի ղեկավարի բնութագրմամբ հայ ժողովրդի ազատ և ինքնիշխան ապրելու, ազգային պետականությունը վերականգնելու ձգտումը համաշխարհային պատմության մեջ ամենաերկարատև ազգային-ազատագրական պայքարներից է, որի ընթացքում մեկ բան մնացել է անփոփոխ՝ մեր ռազմավարական գերնպատակը՝ ազատ, ինքնիշխան և հզոր ազգային պետականության վերականգնումը և նրա շարունակական զարգացումն ու ամրապնդումը:
Անդրադառնալով Արցախի պետականաշինության ներկա փուլին՝ նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ մեզ համար հետդարձի ճանապարհ չկա: Արցախի անկախությունը և անվտանգությունը բացառիկ արժեքներ են, որոնք ենթակա չեն որևէ սակարկության:

Президент НКР: Возврата в прошлое для нас не существует
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян сегодня принял участие в стартовавшей в Степанакерте международной конференции «Национально-освободительная борьба Арцаха. От Гюлистана до наших дней». Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
В своем слове президент Б.Саакян отметил важность организации подобных международных научных мероприятий для глубинного понимания Арцахской проблемы, всестороннего рассмотрения региональных процессов и более точного прогнозирования возможных сценариев развития ситуации.
По словам главы государства, стремление армянского народа жить свободно и независимо, восстановить национальную государственность является одной из самых продолжительных национально-освободительных движений во всемирной истории, неизменной стратегической сверхзадачей которого было восстановление свободного, суверенного и сильного национального государства, обеспечение его поступательного развития и укрепления.
Касаясь нынешнего этапа государственного строительства в Арцахе, президент Бако Саакян подчеркнул, что возврата в прошлое для народа НКР не существует и независимость и безопасность республики являются исключительными ценностями, которые не подлежат какому-либо торгу.