Բակո Սահակյանը Լիոնում ծաղկեպսակ է դրել Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքում ծաղկեպսակ է դրել Մեծ Եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին: Այս մասին տեղեկանում ենք ԼՂՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Այնուհետև Բակո Սահակյանը Դեսինի քաղաքում այցելել է Հայկական հիշողությունների ազգային կենտրոն:
ԼՂՀ նախագահը կարևորել է Սփյուռքում նման կոթողների և հաստատությունների առկայությունը ինչպես մեր ժողովրդի պատմական հիշողությունների պահպանման, այնպես էլ միջազգային հանրությանը ճշմարտության ներկայացման տեսանկյունից:
Միջոցառումներին մասնակցում էին ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը, արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը, Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը, Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Նիկոլայ Սարկիսովը, Ֆրանսիայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент НКР возложил венок к памятнику жертвам Геноцида армян в Лионе
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян сегодня в Лионе возложил венок к памятнику невинных жертв Геноцида армян 1915 года. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Затем Бако Саакян в городе Десини посетил Национальный центр армянской памяти.
Президент Б.Саакян отметил важность наличия в Диаспоре подобных памятников и институтов как с точки зрения сохранения исторической памяти армянского народа, так и представления истины международному сообществу.
В церемонии приняли участие вице-премьер НКР Артур Агабекян, министр иностранных дел Карен Мирзоян, чрезвычайный и полномочный посол Армении во Франции Виген Читечян, генеральный консул РА в Лионе Николай Саркисов, постоянный представитель НКР во Франции Ованнес Геворкян и другие должностные лица.