Բակո Սահակյանը Լիոնում ծաղկեպսակ է դրել Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքում ծաղկեպսակ է դրել Մեծ Եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին: Այս մասին տեղեկանում ենք ԼՂՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Այնուհետև Բակո Սահակյանը Դեսինի քաղաքում այցելել է Հայկական հիշողությունների ազգային կենտրոն:
ԼՂՀ նախագահը կարևորել է Սփյուռքում նման կոթողների և հաստատությունների առկայությունը ինչպես մեր ժողովրդի պատմական հիշողությունների պահպանման, այնպես էլ միջազգային հանրությանը ճշմարտության ներկայացման տեսանկյունից:
Միջոցառումներին մասնակցում էին ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը, արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը, Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը, Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Նիկոլայ Սարկիսովը, Ֆրանսիայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

NKR President lays wreath at Genocide Victims Monument in Lyons
President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakian today laid a wreath at Monument to the Victims of the 1915 Armenian Genocide in Lyons, the press service of the NKR president said.
The NKR president attached importance to the existence of such monuments in the Diaspora in terms of preserving the historical memory of the Armenian people and presenting the truth to the international community.
The ceremony was attended by Deputy Prime Minister of the NKR Arthur Aghabekian, Foreign Minister Karen Mirzoyan, Armenian Ambassador to France Vigen Chitechian, Armenian Consul General in Lyons Nikolai Sarkisov, Permanent Representative of the NKR in France Hovhannes Gevorgian, and other officials.