Երևանում կայացել է Եվրոպայի Խորհրդի անդամ երկրների մայրաքաղաքների համաժողով
Երևանում կայացել է Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների մայրաքաղաքների «Դարձնելով մայրաքաղաքը քաղաքացուն մոտ. մարտահրավեր հանրային իշխանությունների համար» խորագրով միջազգային համաժողովը: Համաժողովը կազմակերպվել էր Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության շրջանակներում՝ Երևանի քաղաքապետարանի և ԵԽ Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի հետ սերտ համագործակցությամբ:
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպայի խորհրդի տեղական և շրջանային իշխանությունների կոնգրեսին, Նախագահ Հերվիգ Վան Շտաային` աջակցության համար, Կոնգրեսի փոխնախագահ Ջոն Վերմիշամին՝ խորհրդաժողովին մասնակցելու համար և Կոնգրեսի գլխավոր քարտուղար Անդրեաս Կիֆերին` համաժողովի կազմակերպման ու անցկացման համար:
Բացման խոսքով հանդես է եկել նաև՝ Եվրոպայի խորհրդի տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի փոխնախագահ Ջոն Վերմիշամը, ով անդրադարձել է եվրոպական խոշոր քաղաքների կառավարման մոդելներին, գրեթե բոլոր քաղաքներին բնորոշ խնդիրներին և դրանց համակողմանի լուծման տարբերակներին: Համաժողովի ընթացքում զեկույցներով հանդես են եկել Ռիգայի քաղաքային խորհրդի նախագահ Նիլ Ուշակովը, Թբիլիսիի քաղաքապետ Գիգի Ուգուլավան, Երևանի ավագանու ՀՀԿ խմբակցության անդամ Հովհաննես Թոքմաջյանը, Երևան քաղաքի գլխավոր ճարտարապետ Տիգրան Բարսեղյանը, համաժողովի մասնակից այլ քաղաքների պատվիրակներ:
Ինչպես հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, տեղի են ունեցել նաև քննարկումներ, որոնց ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հանրային ծառայությունների մատուցման և քաղաքացիների կյանքի որակի բարելավման գործում ծառացած արդի մարտահրավերներին: Համաժողովին մասնակցել են Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների մայրաքաղաքների քաղաքապետեր և փոխքաղաքապետեր, քաղաքապետարանների ներկայացուցիչներ, համապատասխան պետական կառույցների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև միջազգային և տեղական փորձագետներ:

В Ереване состоялась Международная конференция мэров столиц стран-членов СЕ
В Ереване сегодня состоялась Международная конференция мэров столиц стран-членов Совета Европы на тему «Делая столицу ближе к гражданину: вызовы, стоящие перед муниципальными властями». Конференция организована в рамках председательства Армении в Комитете министров Совета Европы, при сотрудничестве мэрии Еревана и Конгресса местных и региональных властей СЕ.
Как сообщает пресс-служба мэрии Еревана, Тарон Маргарян выразил благодарность Конгрессу местных и региональных властей СЕ, председателю Хервигу Ван Штаа за содействие в организации и проведении конференции.
Выступая перед участниками конференции, заместитель председателя Конгресса местных и региональных властей СЕ Джон Вермишам обратился к моделям управления крупных европейских городов, присущим всем столицам проблемам и способам их решения. В ходе конференции с докладами выступили председатель городского совета Риги Нил Ушаков, мэр Тбилиси Гиги Угулава, член Совета старейшин Еревана от Республиканской партии Армении Тигран Барсегян и другие участники конференции.
Состоялось также обсуждение, в ходе которого участники конференции обратились к современным вызовам, с которыми сталкиваются муниципальные власти в процессе улучшения качества предоставляемых услуг и жизни граждан. В конференции приняли участие мэры и вице-мэры столиц стран-членов Совета Европы, представители мэрий, соответствующих государственных структур и гражданского общества, а также международные и местные эксперты.