«Զորի Բալայանի նամակի միտքը հղացել է Սարգսյան-Պուտին հանդիպման ընթացքում»
Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Մարքսիստական կուսակցության ղեկավար Դավիթ Հակոբյանն անդրադաձավ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ուղղված հրապարակախոս Զորի Բալայանի նամակին: Վերջինս հայտարարեց, որ նամակում արծարծված Գյուլիստանի պայմանագիրը կենդանացնելու և Արցախը ՌԴ կազմում ընդգրկելու միտքը գողացել է իրենից:
Դավիթ Հակոբյանը հայտարարեց, որ սույն գաղափարը նա արծարծել է դեռևս 2011թ մայիսի 9-ին, այն ժամանակ ՌԴ կառավարության ղեկավար Վլադիմիր Պուտինին ուղղված իր նամակում: Ըստ Հակոբյանի, սակայն, եթե Զորի Բալայանը իր նամակում ՌԴ կազմում Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը թողնում է Մոսկվայի հայեցողությանը, ապա նա Ղարաբաղի համար սահմանում է ՌԴ կազմում ներքին քաղաքական սուբյեկտի կարգավիճակ, որը և հնարավորություն կընձեռի «պահպանել 15.000 քռ կմ էթնոմշակութային տարածքը»:
«Արցախյան վիկինգ Զորի Բալայանի նամակի միտքը հղացել է Սարգսյան-Պուտին հանդիպման ընթացքում, երբ ՀՀ Նախագահը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի համար քաղաքական առաջնահերթություն է»,- ասաց Դ. Հակոբյանը և հավելեց, որ, այնուամենայնիվ, ողջունում է Զորի Բալայանի նամակում արծարծված գաղափարները:

The leader of the Marxist Party of Armenia David Hakobian gave a press conference, at which he discussed Zori Balayan’s letter to Russian President Vladimir Putin.
According to D. Hakobian, he examined the same idea in his letter sent to then-Russian Prime Minister Vladimir Putin on May 9, 2011. In Hakobian’s words, in his letter Zori Balayan leaves Karabakh’s status as part of the Russian Federation to Moscow’s discretion, whereas Hakobian himself believes that Karabakh should be given the status of an internal political subject of the RF, which will allow ‘preserving an ethnic cultural area of 15,000 square kilometers’.
“The Artsakhi Viking Zori Balayan conceived the idea of sending a letter during the Sargsyan-Putin meeting, at which the Armenian president declared that Russia is a political priority to Armenia,” D. Hakobian said, adding that nevertheless he welcomes the ideas expressed in Zori Balayan’s letter.