Սերժ Սարգսյանը մասնակցեց «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի վերաբացմանը
Այսօր ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցեց «Իզմիրլյան» բժշկական հաստատության և Սուրբ Ներսես Մեծ գիտաբժշկական կենտրոնի վերաբացման հանդիսավոր արարողությանը:
Երկրի ղեկավարը շրջեց վերաբացված կենտրոնում, ծանոթացավ իրականացված աշխատանքներին և կենտրոնի նոր սարքավորումներին:
«Իզմիրլյան» բժշկական հաստատություն և Սուրբ Ներսես Մեծ գիտաբժշկական կենտրոնը վերաբացվել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հանդիսապետությամբ և շվեյցարահայ բարերարներ, տեր և տիկին Տիգրան և Հելենա Իզմիրլյանների ներկայությամբ:
Իզմիրլյան բժշկական կենտրոնը ստեղծվել է Պրոկտոլոգիայի գիտահետազոտական ինստիտուտի հիմքի վրա, որը ՀԲԸՄ-ի կողմից 2000թ.-ին մասնավորեցվելով հաջորդ տարի նվիրաբերվել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին:
«Իզմիրլյան» հիմնադրամի և տիկին Լուիզ Մանուկյան Սիմոնի միջոցներով իրականացվել է 12 միլիոն դոլարի ծրագիր, ինչի շնորհիվ հիվանդանոցը հիմնանորոգվել է և համալրվել նոր մասնաշենքով:
Ձեռք են բերվել անհրաժեշտ բժշկական ժամանակակից սարքավորումներ և գործիքներ:
«Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնում այժմ աշխատում է շուրջ 200 աշխատակից, իսկ կենտրոնում իրականացվում են Հայաստանում և տարածաշրջանում նախադեպը չունեցող վիրահատություններ:
«Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Արմեն Մուրադյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ այսօր վերաբացված կենտրոնը գործում է Մայր Աթոռի հովանո ներքո: Կենտրոնը ամբողջովին վերանորոգվել, վերազինվել է նոր սարքավորումներով:
«Կենտրոնում գործում են բանկային ծրագրեր, այսինքն, եթե հիվանդները ունեն դրա կարիքը՝ առանց գրավի կարող են վարկ վերցնել՝ այս կենտրոնում իրենց բուժումը իրականացնելու համար»,-նշեց գործադիր տնօրենը:
Նրա խոսքով՝ կենտրոնի բժիշկները վիրահատություններ, բժշկական ծառայություններ են մատուցում նաև սահմանամերձ գյուղերում, մարզերում:

Armenian President Serzh Sargsyan attended today the reopening ceremony of Izmirlian Medical Institution and St. Nerses the Great Scientific Medical Center.
The president toured the center, familiarizing himself with the work done and new equipment.
Catholicos of All Armenians Karekin II and Swiss Armenian benefactors Tigran and Helena Izmirlians were present at the ceremony.
The Izmirlian Medical Center was founded on the basis of the Scientific Research Institute of Proctology.
Programs of $12 million were implemented with funds of the Izmirlian Foundation and Mrs. Louise Manoogian Simone, thanks to which the hospital underwent major repairs and a new building was added to the hospital complex. Modern equipment and instruments have been purchased. The Izmirlian Medical Center currently has 200 employees and performs surgical operations which were not carried out previously in Armenia and the region.
CEO of the Izmirlian Medical Center Armen Muradian told reporters that their center operates under the auspices of the Mother See of Holy Etchmiadzin. He said the center’s staff perform surgeries and provide medical aid in border areas and villages as well.