Վարդան Դևրիկյան. Բալայանի նամակը շրջադարձ էր հայ քաղաքականության մեջ
Զորի Բալայանի նամակը գրագետ ու խորը վերլուծությամբ էր գրված: Ամեն ինչում կար կուռ մտածողություն: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց գրականագետ Վարդան Դևրիկյանը, անդրադառնալով Զորի Բալայանի հայտնի նամակին.
«Ասեմ, որ ոմանք կարդում են նամակի միայն հայերեն տարբերակն ու տարբեր բնորոշումներ են տալիս: Բանն այն է, որ նամակում կան լեզվական կայուն կաղապարներ, որոնք գրված են ռուսերենով, և որոնք հարիր են միայն այդ լեզվին և զուտ այդ հանգամանքը թյուրիմացությունների առիթ է դարձել»,- ասաց Վարդան Դևիրկյանն ու ավելացրեց.
«Կարդալով այդ նամակը ես հասկացա, թե որքան գրագետ ու խորը վերլուծությամբ է այն գրված: Պիտի ասեմ, որ սա խորը և մեծ արժանապատվությամբ գրված մի նամակ է, որը մեծ շրջադարձ էր հայ քաղաքականության մեջ»:
Միաժամանակ գրականագտեը նշեց, որ այսօր Զորի Բալայանին ու նրա նամակը քննադատում են հիմնականում այն մարդիկ, ովքեր պատերազմի տարիներին «թաքնվել էին ծառերի հետևում» կամ հեռացել էին արտերկիր:
«Հիմա Բալայանին են ասում, թե վտանգում է Արցախի անվտանգությունը: Դա բարոյական չէ: Կարող եմ ասել, որ այս նամակն ունի քաղաքական ենթատեքստ, սակայն այն գրվել է առանց իշխանությունների իմացության: Բալայանն այսպիսով արտահայտել է, ոչ թե պետության տեսակետը, այլ` իր, պետության մտավորականի»,- ասաց գրականագետը:
Հիշեցնենք, որ օրերս գրող-հրապարակախոս Զորի Բալայանը նամակ էր գրել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, որում անդրադարձել էր Արցախի խնդրին:

Devrikian: Balayan’s letter was a U-turn in Armenian politics
A deep and competent analysis was made in Zori Balayan’s letter, expert in literature Vardan Devrikian told reporters today.
“I should say that some read the Armenian version of the letter. Yet the letter has some linguistic patterns typical of Russian and this circumstance caused a misunderstanding,” Devrikan said, adding
“After reading that letter, I realized that a deep competent analysis was made in it. It was a profound letter written with dignity. It was a U-turn in Armenian politics”.
According to Devrikian, Balayan and his letter are criticized mostly by people who either left Armenia or ‘hid behind the trees’ during the war. “And now they say that Balayan allegedly endangers Artsakh’s security. This is immoral. I think the letter has some political connotation, but it was written without the authorities’ knowledge. Balayan expressed not the viewpoint of the state, but his own opinion, that of an intellectual,” the speaker noted.
We would remond you that a few days ago writer and publicist Zori Balayan wrote a letter to Russian President Vladimir Putin. The Artsakh problem was examined in the letter.