Դեռևս վաղ է խոսել Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցները չեղյալ հայտարարելու մասին
Դեռևս վաղ է խոսել Իրանի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները չեղյալ հայտարարելու մասին: Այդ մասին, իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ, հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջեյկոբ Լուն:
Միացյալ Նահանգների ֆինանսների նախարարը, անդրադառնալով Իրանի նկատամամբ սահմանված տնտեսական պատժամիջոցների վերացման հավանականությանը, նշել է. «Ես կարծում եմ՝ պատժամիջոցները ազդեցություն գործում են, հենց այդ պատճառով են բանակցությունները սկսել: Մենք պետք է տեսնենք՝ նրանք (Իրանի պաշտոնյաները) քայլեր ձեռնարկո՞ւմ են, որպեսզի հեռու մնան միջուկային զենք ստեղծելու կարողությունից, թե՞ ոչ: Քանի դեռ Իրանի կողմից նման քայլերի ականատեսը չլինենք, պատժամիջոցների վերացման առումով որևէ գործընթաց չենք սկսի»:
Նկատենք, որ հոկտեմբերի 16-17-ը Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ Ժնևում Իրանի և «5+1 խմբի» միջև տեղի ունեցավ հերթական հանդիպումը: Սպիտակ տան մամլո խոսնակ Ջեյ Քարին, անդրադառնալով միջուկային խնդրի լուծման վերաբերյալ Իրանի ներկայացրած նոր նախագծին, նշել էր, որ դա լուրջ և չափազանց օգտակար նախագիծ էր:
Հիշեցնենք, որ Իրանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններից հետո Իրանի և «5+1 խմբի» առաջին հանդիպումը տեղի էր ունեցել Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի ԳԱ նստաշրջանի շրջանակներում: Հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա նոյեմբերի 7-8-ը՝ Ժնևում:

США: Пока рано говорить об ослаблении санкций в отношении Ирана
Пока рано говорить о признании недействительными санкций в отношении Ирана. Об этом, как передает иранское информационное агентство «ИСНА», заявил министр финансов США Джейкоб Лью.
Глава Минфина США, обратившись к возможной отмене экономических санкций в отношении Ирана, отметил: «Я думаю, что санкции действуют, и именно поэтому начались переговоры. Мы должны убедиться в том, что они принимают меры в направлении отказа от намерения создать ядерное оружие. И мы не намерены что-либо предпринимать в отношении санкций, до тех пор, пока не увидим подобные шаги со стороны Ирана».
Отметим, очередной раунд переговоров вокруг ядерной проблемы между Ираном и группой «5+1» состоялся 16-17 октября в Женеве. Пресс-секретарь Белого дома США Джей Карни отметил серьезность предложений, изложенных Ираном в Женеве на переговорах с «шестеркой» международных посредников.
Напомним, что первая встреча по вопросу ядерной программы после президентских выборов в Иране состоялась в конце сентября в Нью-Йорке на полях Генеральной ассамблеи ООН. Следующий раунд диалога о ядерной программе Ирана должен пройти 7-8 ноября в Женеве.