ԼՂՀ նախագահ. Պետք է անել հնարավորը` իրականացնելու զոհված հերոսների իղձերը
Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր Ավետարանոց գյուղում մասնակցել է Արցախյան հերոսամարտում զոհված ազատամարտիկների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ իր խոսքում երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ մեր պարտքն է միշտ հիշել մեր մարտիրոսների սխրանքն ու հերոսությունը, անել հնարավորը, որպեսզի իրականացնենք նրանց իղձերն ու ցանկությունները, որոնց թվում ամենանվիրականը ազատ, անկախ պետությունն է և նրա շարունակական զորացումը:
Նախագահ Սահակյանի խոսքով` այս հուշահամալիրը պետք է դառնա ուխտատեղի՝ անցյալը հիշելու, մեր հերոսներով հպարտանալու և, այսպիսով, ապագայի հանդեպ լավատեսությամբ ու հույսով լցվելու համար:
Այնուհետև երկրի ղեկավարը պետական պարգևներ է հանձնել գյուղի մի խումբ ազատամարտիկների:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

NKR president visits Avetaranots village
President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakian went today to the village of Avetaranots to attend the opening ceremony of a memorial complex to the soldiers who lost their lives during the Artsakh war.
The president said we should remember the feats and heroism of the fallen soldiers and do our best so as to fulfill their wishes and aspirations, the most cherished of which is a free and independent state and its dynamic development.
Bako Sahakian then presented state awards to a group of soldiers-liberators of the village. Among those present were Primate of Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosian, and officials.