ԼՂՀ նախագահ. Պետք է անել հնարավորը` իրականացնելու զոհված հերոսների իղձերը
Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր Ավետարանոց գյուղում մասնակցել է Արցախյան հերոսամարտում զոհված ազատամարտիկների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ իր խոսքում երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ մեր պարտքն է միշտ հիշել մեր մարտիրոսների սխրանքն ու հերոսությունը, անել հնարավորը, որպեսզի իրականացնենք նրանց իղձերն ու ցանկությունները, որոնց թվում ամենանվիրականը ազատ, անկախ պետությունն է և նրա շարունակական զորացումը:
Նախագահ Սահակյանի խոսքով` այս հուշահամալիրը պետք է դառնա ուխտատեղի՝ անցյալը հիշելու, մեր հերոսներով հպարտանալու և, այսպիսով, ապագայի հանդեպ լավատեսությամբ ու հույսով լցվելու համար:
Այնուհետև երկրի ղեկավարը պետական պարգևներ է հանձնել գյուղի մի խումբ ազատամարտիկների:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент Нагорного Карабаха посетил село Аветараноц
Сегодня в селе Аветараноц президент Нагорного Карабаха Бако Саакян принял участие в торжественной церемонии открытия мемориального комплекса, посвященного памяти погибших в ходе арцахской борьбы воинов-освободителей.
Как сообщили в пресс-службе президента, глава государства подчеркнул, что мы должны всегда помнить подвиг и героизм наших погибших воинов и сделать все возможное, чтобы осуществить их чаяния и желания, самым заветным из которых является свободное и независимое государство, его поступательное развитие.
По словам Президента Саакяна, этот комплекс должен стать местом паломничества, которое будет напоминать нам о прошлом, вызывать чувство гордости за наших героев и таким образом помогать смотреть в будущее с оптимизмом и надеждой.
Затем глава государства вручил государственные награды группе воинов-освободителей села.
В мероприятии приняли участие предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян, другие должностные лица.