Նախագահը Մինսկում մասնակցել է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բելառուսի Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակներում այսօր Մինսկում մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի նեղ, ապա ընդլայնված կազմով նիստերին: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Համագործակցության մասնակից պետությունների ղեկավարներն օրակարգի շրջանակներում քննարկել են տարբեր ոլորտներ ներառող 14 հարց, որոնք վերաբերել են առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման հեռանկարներին, իրավապահպանության ոլորտում համագործակցությանը, մշակութային-հումանիտար կապերի հետագա զարգացմանը:
Քննարկված հարցերի թվում են եղել 2014-2016թթ. ահաբեկչության և ծայրահեղականության այլ բռնի դրսևորումների դեմ պայքարում համագործակցության, թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարում համագործակցության և 2014-2018թթ. թմրամոլությանը հակազդման մասին ծրագրերը, որոնք հաստատվել են նիստի մասնակիցների կողմից:
Նախագահները քննարկել և հավանության են արժանացրել նաև 2014-2018թթ. հանցավորության դեմ պայքարում համատեղ միջոցառումների միջպետական ծրագիրը, այդ նույն ժամանակահատվածում մարդկանց առևտրի դեմ պայքարում ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցության մասին ծրագիրը:
Նիստում հաստատվել են կոռուպցիային հակազդման միջպետական խորհրդի ձևավորման մասին համաձայնագիրը և տեխնոլոգիաների կիրառմամբ իրականացված հանցավորության դեմ պայքարում համագործակցության մասին հայեցակարգը ևս:
Հումանիտար համագործակցության ոլորտում քննարկվել են 1941-1945թթ. Հայրենական Մեծ պատերազմում հաղթանակի 70-ամյակը տոնելու նախապատրաստմանը վերաբերող հարցեր, որոշում է կայացվել 2014թ. ԱՊՀ-ում զբոսաշրջության տարի հայտարարելու և «ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքներ» միջպետական ծրագիրը 2014թ. իրականացնելու մասին:
Որոշվել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել Կիևում: ԱՊՀ նախագահությունը փոխանցվել է Ուկրաինային:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բելառուսի մայրաքաղաքում ԱՊՀ մասնակից պետությունների մյուս նախագահների հետ մասնակցել է նաև Անկախության պալատի բակում պատվավոր հյուրերի ծառուղու հիմնադրման արարողությանը:

Armenian president attends sitting of Council of Heads of CIS States
As part of his working visit to Belarus, Armenian President Serzh Sargsyan today participated in the sitting of the Council of Heads of CIS member states in Minsk, according to the presidential press service.
The leaders of CIS states discussed 14 issues related to various spheres and pertaining to the prospects of promotion of trade and economic links, cooperation of law enforcement agencies, and further development of cultural and humanitarian ties.
Among the issues discussed were the 2014-2016 program of cooperation on the fight against terrorism and other violent forms of extremism and the 2014-2018 program of cooperation on combating drug trafficking and drug addiction. The participants approved the programs.
The presidents discussed and adopted the 2014-2018 interstate joint action program on fight against crime and the 2014-2018 program of CIS member states’ cooperation in combating human trafficking.
The participants approved an agreement on the creation of the Interstate Council for Fight against Corruption and the concept of cooperation of CIS states on the fight against crimes committed by using information technologies.
A decision was made to declare 2014 a Year of Tourism in the CIS and implement ‘The Cultural Capitals of the CIS’ interstate program in 2014.
It was decided to hold the next sitting of the Council of Heads of CIS States in Kiev. Ukraine assumed the chairmanship of the Commonwealth of Independent States.