Նախագահը Մինսկում մասնակցել է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բելառուսի Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակներում այսօր Մինսկում մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի նեղ, ապա ընդլայնված կազմով նիստերին: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Համագործակցության մասնակից պետությունների ղեկավարներն օրակարգի շրջանակներում քննարկել են տարբեր ոլորտներ ներառող 14 հարց, որոնք վերաբերել են առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման հեռանկարներին, իրավապահպանության ոլորտում համագործակցությանը, մշակութային-հումանիտար կապերի հետագա զարգացմանը:
Քննարկված հարցերի թվում են եղել 2014-2016թթ. ահաբեկչության և ծայրահեղականության այլ բռնի դրսևորումների դեմ պայքարում համագործակցության, թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարում համագործակցության և 2014-2018թթ. թմրամոլությանը հակազդման մասին ծրագրերը, որոնք հաստատվել են նիստի մասնակիցների կողմից:
Նախագահները քննարկել և հավանության են արժանացրել նաև 2014-2018թթ. հանցավորության դեմ պայքարում համատեղ միջոցառումների միջպետական ծրագիրը, այդ նույն ժամանակահատվածում մարդկանց առևտրի դեմ պայքարում ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցության մասին ծրագիրը:
Նիստում հաստատվել են կոռուպցիային հակազդման միջպետական խորհրդի ձևավորման մասին համաձայնագիրը և տեխնոլոգիաների կիրառմամբ իրականացված հանցավորության դեմ պայքարում համագործակցության մասին հայեցակարգը ևս:
Հումանիտար համագործակցության ոլորտում քննարկվել են 1941-1945թթ. Հայրենական Մեծ պատերազմում հաղթանակի 70-ամյակը տոնելու նախապատրաստմանը վերաբերող հարցեր, որոշում է կայացվել 2014թ. ԱՊՀ-ում զբոսաշրջության տարի հայտարարելու և «ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքներ» միջպետական ծրագիրը 2014թ. իրականացնելու մասին:
Որոշվել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել Կիևում: ԱՊՀ նախագահությունը փոխանցվել է Ուկրաինային:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բելառուսի մայրաքաղաքում ԱՊՀ մասնակից պետությունների մյուս նախագահների հետ մասնակցել է նաև Անկախության պալատի բակում պատվավոր հյուրերի ծառուղու հիմնադրման արարողությանը:

Президент Армении принял участие в заседании Совета глав государств СНГ
В рамках рабочего визита в Беларусь президент Армении Серж Саргсян сегодня в Минске принял участие в заседании Совета глав государств стран СНГ в узком, а затем в расширенном составах. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
В рамках повестки лидеры стран Содружества обсудили 14 вопросов, охватывающих различные сферы и касающихся перспектив расширения торгово-экономических связей, сотрудничества в правоохранительной сфере, дальнейшего развития культурно-гуманитарных связей.
В число вопросов, обсужденных на заседании, вошли программы сотрудничества в борьбе с терроризмом и иными насильственными проявлениями экстремизма на 2014-2016 гг., сотрудничества в борьбе с незаконным оборотом наркотических средств и противодействии наркомании на 2014-2018 гг., которые были утверждены участниками заседания.
Президенты обсудили и одобрили также межгосударственную программу совместных мероприятий в борьбе с преступностью на 2014-2018 гг., программу сотрудничества стран СНГ в борьбе с торговлей людьми на этот же период.
В ходе заседания были утверждены соглашение об образовании Межгосударственного совета по противодействию коррупции и концепция сотрудничества государств – участников СНГ в борьбе с преступлениями, совершаемыми с использованием информационных технологий.
В сфере гуманитарного сотрудничества обсуждались вопросы, касающиеся подготовительных работ к празднованию 70-й годовщины Победы советского народа в Великой Отечественной войне 1941-1945гг. Было принято решение об объявлении 2014 года годом туризма в СНГ и о реализации в 2014 году межгосударственной программы «Культурные столицы Содружества».
Принято решение и о проведении очередного заседания Совета глав государств СНГ в Киеве. Председательство в Содружестве Независимых Государств перешло к Украине.
Президент Армении Серж Саргсян вместе с другими лидерами СНГ принял также участие в церемонии закладки аллеи почетных гостей рядом с Дворцом независимости в Минске.